szafka

Szafki BHP – podstawowe informacje

Warunki pracy w zakładzie są jednym z czynników, wpływających na bezpieczeństwo oraz na wydajność osób w nim zatrudnionych. Według obowiązujących przepisów w wielu wypadkach pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpowiednich strojów roboczych. Wiąże się to często z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu, takiego jak szafki BHP. Logiczną konsekwencją jest też wydzielenia przestrzeni zakładu, w której odbywać się będzie przechowywanie ubrań i obuwia roboczego.

Szafki BHP – co to takiego?

Specjalistyczne meble, służące do przechowywania ubrań roboczych oraz specjalistycznych strojów, używanych w zakładzie – tym właśnie są szafki BHP. Rozwiązanie tego typu ma za zadanie zapewnienie pracownikom miejsca, w którym w czasie ich nieobecności spoczywać będzie ich strój. Jednocześnie w trakcie pobytu na terenie zakładu w szafkach tych przechowywane są okrycia wierzchnie zatrudnionych oraz – jeżeli jest to konieczne – ich obuwie.

Zastosowanie szafek BHP ma przede wszystkim ułatwić kierownictwu przedsiębiorstwa zagospodarowanie stref socjalnych, przeznaczonych dla pracowników. Optymalna jest sytuacja, gdy każdy z pracowników ma do dyspozycji własną  szafkę, w której może w trakcie pracy przechowywać rzeczy osobiste, natomiast po jej zakończeniu – umieścić w niej przypisane mu ubranie robocze czy obuwie ochronne.

Szafki BHP –  zalety stosowania

Najczęściej spotyka się metalowe szafki BHP, które standardowo pokrywa się lakierem. Rozwiązanie takie ma liczne zalety. Przede wszystkim metalowe, malowane powierzchnie są niezwykle trwałe – nawet nieuwaga użytkownika, często zmęczonego wykonaną pracą, nie doprowadzi do ich uszkodzenia. Dzięki temu szafki mogą służyć przez naprawdę długi czas, a ich użycie jest racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Wykonanie szafek BHP z metalu powoduje również, że są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości. Jest to o tyle istotne, że część ubrań, które będą przechowywane w ich wnętrzu, może być wskutek wcześniejszej pracy, mocno zabrudzonych. Gładkie powierzchnie, charakterystyczne dla metalowych, lakierowanych szafek, łatwo jest wyczyścić. Są one przy tym odporne na działanie wszystkich praktycznie detergentów, co znacząco ułatwia utrzymanie ich powierzchni w odpowiednim stanie.

Szafki BHP są również nowoczesnym rozwiązaniem, pozwalającym na optymalne zagospodarowanie powierzchni szatni. Dzięki ich ergonomicznym walorom użycie tego sprzętu jest niezwykle wręcz proste dla osób zatrudnionych. Nowoczesne wzornictwo zapewnia przy tym możliwość pomieszczenia w ich wnętrzu wszystkiego, co jest niezbędne w danych warunkach.