karma dla psa

Wyjątkowe potrzeby wyjątkowych psów – najlepsza karma dla małych ras

Energiczne Yorki i maltańczyki, spokojne shih-tzu czy rozczulające mopsy – małe psy mają wielkie charaktery i swoje potrzeby. Mniejsze psy cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców miast. Łatwiej jest ułożyć swoje życie z czworonogiem na małym metrażu, gdy nie jest on duży. Małe psy, co oczywiste, zjadają mniejszą ilość pożywienia, ale musi być ono wysokiej jakości. Karma dla małych psów musi odpowiadać na ich specyficzne potrzeby.

Małe, czyli jakie?

Do psów małych zaliczamy zwierzęta o wadze poniżej  10 kilogramów. Dlaczego to rozróżnienie jest tak ważne? Mniejsze psy mają swoje specyficzne cechy. Szczenięta małych ras dojrzewają szybciej, niż w przypadku większych przedstawicieli gatunku. W ich życiu wiele rzeczy dzieje się bardziej intensywnie. Domowy pieszczoch na spacerze wokół osiedla wykona znacznie więcej kroków. Mniejszy pies, to także mniejszy żołądek. W przypadku mniejszych ras lepiej sprawdzi się większa liczba niewielkich posiłków i przegryzek. Kolejna cecha fizjonomiczna małych ras, to delikatniejsze szczęki i uzębienie. Choć brzmi to prozaicznie, to niezwykle ważne jest, aby karma dla małych psów była podzielona na mniejsze kawałki.

Prawidłowa waga

W przypadku małych psów kontrola prawidłowej wagi jest wyjątkowo ważna, a jednocześnie – nie jest prosta. W przypadku psów ważących mniej niż 10 kg, dodatkowy kilogram masy ciała, to olbrzymia zmiana, obciążająca organizm. Dlatego właściciele muszą zwracać szczególną uwagę na wysoką zawartość niezbędnych składników odżywczych i jakość karmy dla małych psów. Potrzebna jest także dyscyplina wśród domowników. Wśród psów małych ras jest sporo łakomczuchów, a ich niezwykły urok sprawia, że ludzie wyjątkowo chętnie dzielą się z nimi przysmakami. Dodatkowo, wybierając odpowiedni pokarm, trzeba mieć świadomość, że wśród małych psów częste są problemy z układem pokarmowym.

Idealna karma dla małych psów

Jaka powinna być najlepsza karma dla małych psów? Przede wszystkim – naturalna i bez konserwantów. Wysokiej jakości mięso lub ryba, warzywa, dodatek ryżu lub ziemniaków to dobre składniki mokrej karmy dla małych psów, która zapewni potrzebne wartości odżywcze i nie podrażni delikatnego układu pokarmowego. Taka karma nie powinna mieć w swoim składzie soi, pszenicy czy kukurydzy. Niezwykle ważne jest, aby w posiłkach dostarczyć mniejszemu pupilowi odpowiednią ilość białka i niezbędnych aminokwasów, takich jak metionina, leucyna, lizyna i cystyna. W karmie dla małych psów nie może zabraknąć wysokiej zawartości witamin z grupy B, i mikroelementów, jak potas, cynk, selen i żelazo.