ksiazki

Znasz najpopularniejszych polskich autorów thrillerów?

Thriller to gatunek literacki, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Czytelnicy, podobnie jak kinomani, lubią się bać i poczuć dreszcz emocji podczas lektury książek swoich ulubionych autorów. Zagranicznych twórców dreszczowców często wymieniamy jednym tchem, a książki thrillery i kryminały polskich autorów młodego pokolenia często bywają nieznane. Dzisiaj zaprezentujemy sylwetki trojga polskich autorów. Zapraszamy do lektury.

Wojciech Chmielarz

Do grona poczytnych polskich autorów thrillerów należy między innymi Wojciech Chmielarz. Ten urodzony w Gliwicach pisarz młodego pokolenia (rocznik 1984) znany jest przede wszystkim ze świetnie przyjętych kryminałów oraz thrillerów psychologicznych. Jednak Chmielarz ma też w swoim dorobku karierę dziennikarską – publikował choćby w „Pulsie Biznesu”, „Nowej Fantastyce” czy „Polityce”. Jest autorem cenionego cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce czy też niezwykle interesującej serii gliwickiej. W roku 2015 został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „Przejęcie”. Jednak najczęściej nagradzaną powieścią Chmielarza jest „Żmijowisko”, które doczekało się też swojej wersji serialowej. Reżyserem serialu został Łukasz Pawlikowski natomiast sam autor książki wraz z Daną Łukasińską napisali do niego scenariusz.

Jakub Żulczyk

Książki thrillery to literatura dedykowana ludziom o mocnych nerwach. Nie inaczej jest z dziełami Jakuba Żulczyka. Nazwisko tego autora chyba najbardziej kojarzy się z jego bestsellerową powieścią z 2014 r. zatytułowaną „Ślepnąć od świateł”. Na jej podstawie powstał zresztą serial z Kamilem Nożyńskim oraz Robertem Więckiewiczem w rolach głównych, który cieszył się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Książka oraz serial opowiadają o losach warszawskiego dilera narkotyków, którego klientelę stanowią znane osobistości: celebryci, politycy czy biznesmeni. Wśród innych książek Żulczyka warto wymienić między innymi „Wzgórze psów” czy „Informację zwrotną”. Żulczyk znany jest też ze swojej działalności dziennikarskiej – współpracował choćby z „Machiną”, „Lampą”, „Playboyem czy „Tygodnikiem Powszechnym”.

Krzysztof Bochus

Z kolei debiutem literackim Krzysztofa Bochusa był „Czarny Manuskrypt” czyli pierwsza część serii kryminalnej, której bohaterem jest radca Christan Abell. Debiut miał miejsce w 2017 roku, a do maja 2018 r. wydano kolejne dwie książki z serii: „Martwy Błękit” oraz „Szkarłatną głębię”. Krzysztof Bochus jest z zawodu dziennikarzem, publicystą oraz wykładowcą akademickim. Był między innymi redaktorem naczelnym miesięcznika „Sukces”. Bez względu na to, po które książki wymienionych autorów sięgniemy, możemy mieć pewność dobrze spędzonego czasu. Książki thrillery oraz kryminały polskich autorów to gwarancja dużych emocji czytelniczych oraz pełne napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji historie.