wybor garnituru

Na co zwracać uwagę, wybierając garnitur?

Nie bez powodu garnitur jest najbardziej znaną męską stylizacją okolicznościową. Dobrze dobrany garnitur potrafi dodać szyku każdemu mężczyźnie. Kluczowe jest tutaj odpowiednie skompletowanie rozmiaru, fasonu i dodatków. Dzięki tak dopasowanemu zestawowi, można zatuszować lub wyeksponować wybrane fragmenty męskiej sylwetki. Panowie różnią się od siebie budową, proporcjami, posturą, dlatego dostępne są różne rodzaje fasonów garniturów. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad doboru tego stroju, a w efekcie otrzymać można klasyczną stylizację, która sprawdzi się na każdej uroczystości.

Garnitury – dobór kroju do sylwetki

Ten element jest najbardziej znaczący w całym procesie przypasowania garnituru. To dzięki niemu jesteśmy w stanie ukryć mankamenty i podkreślić atuty sylwetki. Istnieje kilka gotowych przepisów, jak osiągnąć zamierzone efekty.

Wysocy i szczupli mężczyźni powinni więc wybierać garnitury złożone ze spodni z niskim stanem, zakończonymi mankietami oraz marynarki z delikatnym wypełnieniem w okolicy ramion. Panom, którzy chcieliby odjąć sobie kilogramów przy pomocy stroju, zaleca się wybór spodni ze zwężaną nogawką w zestawie z marynarką, której klapy ułożone są w szpic – tak dobrana całość wydłuży sylwetkę i odwróci uwagę od nadmiaru ciała.

Niscy panowie powinni wybierać fasony taliowane ze spodniami o prostych lub zwężanych ku dołowi nogawkach, które optycznie wyciągają sylwetkę. Mężczyźni, którzy mogą poszczycić się rozbudowaną masą mięśniową, wyglądają dobrze w marynarkach taliowanych zapinanych na dwa guziki. Przy takim typie sylwetki dobrze sprawdzą się wąskie, proste lub zwężane ku dołowi spodnie. Warto pamiętać, że nie tylko krój pozwala na optyczne „poprawki” sylwetki. 

Kolory i wzory tkanin

Ten element stylizacji również jest w stanie pomóc w przybliżeniu się do idealnego modelu męskiej postury. Wzorzyste kraty sprawdzą się u panów, którzy potrzebują dodać sobie masy, za to ciemne garnitury z pionowymi liniami optycznie odejmują kilogramów. Gładkie, ciemne zestawy powinni wybierać panowie o niskim wzroście lub atletycznej budowie ciała. Odcienie garniturów dobrze jest dobierać także do pory roku, w jakiej ma odbyć się uroczystość. Oczywiście najbardziej uniwersalnymi będą stonowane i ciemne barwy. Jasne, jaskrawe garnitury najlepiej wybierać na imprezy odbywające się wiosną i latem. 

Długość rękawa i nogawki

To kolejny ważny element, który pozwala na odpowiednie dopasowanie garnituru. Niestety często zapomina się o tych dwóch szczegółach. Należy jednak pamiętać, że kiedy został już wybrany odpowiedni rodzaj fasonu oraz rozmiar, a więc marynarka nie jest zbyt szeroka w ramionach i jednocześnie pozwala na swobodę ruchu, trzeba przyjrzeć się długości mankietów i nogawek. Rękawy mają sięgać do nadgarstka, aby przy wyciągniętych rękach wystawał spod nich centymetr koszuli. W przypadku spodni najlepiej, kiedy końcówki nogawek wspierają się o buty do garnituru. Spodnie nie powinny kilkakrotnie zawijać się przy kostce – zaburza to proporcje sylwetki. 

Dodatki do garnituru – zasady doboru obuwia

Detale wzbogacają każdą stylizację. To one sprawiają, że strój staje się bardziej niepowtarzalny i spójny jednocześnie. Odpowiedni kolor skórzanego paska czy trafny model butów do garnituru pozwala na zgranie całego outfitu. Kolor dodatków można dobierać na zasadzie spójności odcieni lub kontrastu. Ważne jednak, aby nie przesadzać z awangardą w przypadku bardziej formalnych wyjść.

Wybierając buty do garnituru, warto pamiętać, że liczy się nie tylko ich barwa. Występują one w różnych fasonach i modelach. W ich doborze ważną rolę odgrywa okazja, na jaką będą założone oraz pora roku. I tak w przypadku mniej formalnych wyjść latem można pozwolić sobie na dobór mokasynów. Im jednak bardziej wytworniejsze okazje, tym lepsze będą klasyczne, ciemne buty do garnituru.

Warto też zwracać uwagę na wiązanie takiego obuwia. Trzeba pamiętać, aby węzły wywiązać w niewielką kokardkę. Same sznurowadła powinny być jak najmniej widoczne, dlatego muszą idealnie zgrywać się kolorystycznie z butami.