bieganie

Skarpety biegowe – co należy o nich wiedzieć?

Chęć zadbania o kondycję i sylwetkę, tak powszechna w dzisiejszych czasach, sprawia, że wiele osób rozpoczyna treningi na świeżym powietrzu. Jednym z popularniejszych sportów, które możemy uprawiać w ten sposób przez cały praktycznie rok, są biegi. Skarpety biegowe i inne akcesoria dla osób, uprawiających sporty o tym charakterze, są często spotykanym sposobem na ułatwienie codziennych treningów aerobowych.

Skarpety biegowe – podstawowe informacje

Dobrze dobrane skarpety biegowe mają przede wszystkim zapewnić nam komfort. Wygoda użytkowania jest więc niezwykle istotnym elementem, który musimy brać pod uwagę podczas zakupów. W jaki sposób producenci starają się nam zapewnić pozytywne odczucia, związane z używaniem tego typu odzieży sportowej?

Najczęściej spotykanym zabiegiem jest zastosowanie sztucznych włókien w miejsce bawełny, która – chociaż świetnie sprawdza się podczas codziennego użytkowania typowej odzieży – nie zdaje zupełnie egzaminu podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Nowoczesne skarpety biegowe bazują więc na materiałach takich jak poliestry, poliamidy i inne włókna syntetyczne. Ma to zapewnić odprowadzenie wilgoci oraz uchronić nasze stopy przed przegrzaniem. Jednocześnie specyficzna konstrukcja wielu modeli ma zapewnić ochronę przed urazami, zapewniając odpowiednią amortyzację, przy jednoczesnym zachowaniu dużej elastyczności.

Jak dobrać odpowiednie skarpety do biegania?

Oczywiście niezwykle istotnym aspektem jest dobór skarpet biegowych do pory roku, obuwia i ogólnych warunków. Podczas letnich upałów sprawdzają się modele lekkie i krótkie, podczas gdy zimą warto chronić stopy przed wpływem chłodu i wybierać modele o grubszej budowie, zapewniające wyższy stopień izolacji termicznej.

Równie ważne jest dopasowanie skarpet do obuwia. Modele dłuższe, sięgające za kostkę świetnie sprawdzą się przy wyższych typach butów -ochronią nasze kostki przed powstawaniem obtarć. Warto oczywiście zadbać, by rozmiar skarpet biegowych dopasowany był nie tylko do stopy, lecz również do noszonego podczas treningów czy zawodów butów. Zbyt grube skarpety są  bowiem często powodem dyskomfortu – szczelnie wypełniają obuwie, przez co ograniczają swobodę ruchu; mogą być również powodem przegrzania stopy i powstawania odcisków.

Nowością na rynku skarpet do biegania są modele kompresyjne. Ich budowa ma na celu wywieranie nacisku na niektóre grupy mięśni, co z kolei ma powodować poprawienie ich ukrwienia. Użycie skarpet biegowych tego typu sprzyja też szybszej regeneracji po intensywnym treningu lub zawodach.