Produkcja blach wymaga zastosowania prasy krawędziowej, która zapewnia jej odpowiednie obrobienie pod względem plastycznym, ale też zmianę jej właściwości, zależnie od potrzeb. Może być wykorzystywana do obróbki blach aluminiowych, a także ze stali nierdzewnej i węglowej. Blacha to półprodukt stosowany w wielu gałęziach przemysłu, dlatego prasa krawędziowa stanowi bardzo ważny element wyposażenia zakładów. Jak działa i jakie są zalety jej stosowania?
Czym są prasy krawędziowe?
Prasy krawędziowe to urządzenia przeznaczone do zagniatania, karbowania oraz wyginania blaszanych arkuszy. Wyposażone są w ruchomą belkę z matrycą, która porusza się w płaszczyźnie poziomej oraz w górną belkę ze stemplem. Belki wywierają nacisk na arkusz i przekraczają jego granicę plastyczną. Prasy krawędziowe znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym i różnych gałęziach przemysłu ciężkiego, w których wykorzystywane są blachy metalowe.
Na czym polega gięcie blach?
Gięcie blach to proces polegający na ich plastycznym kształtowaniu. Jego celem jest trwałe odkształcenie arkusza bez naruszenia spójności materiału. Prasa krawędziowa zmienia jednak nie tylko kształt, ale też właściwości mechaniczne blachy. Służy również do rozdrabniania struktury odlewu, sprasowania porów i pęcherzy na powierzchni arkusza, a także do rozciągania skupionych zanieczyszczeń. Proces gięcia blach składa się z trzech etapów: gięcia sprężystego, plastycznego i dotłaczania. Zazwyczaj wykonywany jest na zimno, jednak w przypadku grubych blach stosuje się gięcie na gorąco.
Jakie są zalety korzystania z pras krawędziowych CNC?
Prasy krawędziowe CNC to maszyny wyposażone w system sterowania numerycznego, który można obsługiwać przez specjalne oprogramowanie komputerowe. Nowoczesne, automatyczne prasy krawędziowe można zakupić np. w firmie Maszyny Polskie z Torunia. Zapewniają one realizację projektów z zachowaniem ogromnej precyzji, a co za tym idzie minimalizację kosztów obróbki ze względu na bardzo niskie bądź zerowe straty materiałów. Maszyny CNC są łatwe w obsłudze i nie wymagają stałego nadzoru ze strony pracowników, co jest dużą zaletą, przede wszystkich podczas produkcji masowej.