transport

Kiedy mamy do czynienia z transportem ponadgabarytowym?

Nie każdy transportowany ładunek może być przewożony dokładnie w ten sam sposób. Niektóre z nich są ograniczone specjalnymi wymaganiami, które wynikają z ich gabarytów. Planując przewiezienie cięższych i większych ładunków, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć otrzymania mandatu. Kiedy transport uznawany jest według przepisów za ponadgabarytowy? W jaki sposób przetransportować taki ładunek zgodnie z prawem?

Kiedy transport jest ponadgabarytowy – parametry ładunków

Transport ponadgabarytowy, inaczej nazywany transportem nienormatywnym, oznacza przewóz ładunków, które przekroczyły umownie ustalone parametry. Dozwolone wielkości określone zostały w prawie o ruchu drogowym. Według tych parametrów o transporcie ponadgabarytowym można mówić, gdy masa pojazdu wynosi powyżej 42 ton. Kolejną określającą transport nienormatywny wartością jest szerokość transportu. Jeśli wynosi ona więcej niż 2,5 metra, również przewóz zaliczony jest do transportu ponadgabarytowego. Ostatnie dwa istotne parametry to długość i wysokość pojazdu. Aby uniknąć określenia przejazdu jako transport ponadgabarytowy, wysokość pierwszej wartości maksymalnie może wynosić 16,5 metra, a drugiej 4 metry.

W jaki sposób transportować ładunek ponadgabarytowy?

Aby transport ponadgabarytowy odbył się legalnie i nie był obarczony ryzykiem mandatu, przewoźnik musi otrzymać na jego przejazd pozwolenie. Dokument powinien zawierać najważniejsze informacje dotyczące przebiegu trasy i zaplanowanego czasu, w którym powinna się odbyć. Kolejnymi niezbędnymi informacjami są dane dotyczące środka transportu. Transport ponadgabarytowy nie dotyczy jedynie pojazdów, ale również może zostać zrealizowany przy pomocy statku. Ponieważ zaplanowanie z punktu logistycznego transportu nienormatywnego nie należy do najprostszych zadań, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy transportowej. Dzięki temu ryzyko popełnienia błędu i niezrealizowanie zaplanowanego transportu spada do minimum. Firmą oferującą taką usługę jest na przykład Maximus Spedycja. Fachowcy realizują nie tylko przewozy na terenie Polski, ale również za granicę. Korzystając z ich usług nie trzeba martwić się o obowiązujące aktualnie przepisy, bezpieczeństwo ani odprawę celną.