Specyfika pracy turbosprężarki powoduje, że z czasem urządzenie ulega znacznemu zanieczyszczeniu – problemem jest między innymi nagar oraz pozostałości oleju silnikowego. Zanieczyszczenie te stanowią problem w momencie, kiedy trzeba dokonać regeneracji turbosprężarki, dlatego obowiązkowym etapem w tym procesie jest dokładne czyszczenie elementów przy użyciu odpowiednich technologii. Poznaj je bliżej.
Dlaczego mycie turbosprężarki jest tak istotne?
Dokładne umycie wszystkich komponentów turbosprężarki jest niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia regeneracji. Czemu? Ponieważ zanieczyszczenia gromadzące się na powierzchni jej elementów – a więc np. sadza, pył, nagar, pozostałości oleju – uniemożliwiają prawidłową ocenę stanu technicznego poszczególnych komponentów. Tym samym przeprowadzający regenerację turbosprężarki mechanik nie jest w stanie określić, które z nich są wyeksploatowane lub uszkodzone, a więc wymagające wymiany, a które można pozostawić. Każdy profesjonalny serwis turbosprężarek, taki jak Silesia Cars Center, ma na swoim wyposażeniu odpowiedni sprzęt do czyszczenia.
Jak myje się turbosprężarki?
W usuwaniu zanieczyszczeń z elementów turbosprężarki najczęściej wykorzystuje się tzw. kabinowe myjki ciśnieniowe. Urządzenia te wyposażone są w specjalną komorę, wyposażoną w rękawice z wytrzymałego tworzywa oraz dyszę do kierowania strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Po umieszczeniu czyszczonych elementów w komorze, mechanik ma możliwość dokładnego manipulowania nimi w celu jak najdokładniejszego usuwania zanieczyszczeń.
Alternatywnym rozwiązaniem są myjki ultradźwiękowe. Nie wymagają one ręcznej obsługi, ponieważ proces mycia zachodzi automatycznie po włączeniu urządzenia oraz dobrania odpowiednich parametrów. Myjki ultradźwiękowe wyposażone są w zbiornik wypełniony cieczą – po włączeniu urządzenie generuje dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości, co prowadzi do powstania tysięcy małych pęcherzyków powietrza w objętości płynu. To właśnie te pęcherzyki powodują odrywanie się zanieczyszczeń od powierzchni elementów. Zaletą myjek ultradźwiękowych jest ich ogromna dokładność – pęcherzyki docierają do nawet najdrobniejszych zakamarków.
Piaskowanie
Niektóre elementy turbosprężarek nie powinny być czyszczone wyżej wymienionymi metodami – dlatego w ramach regeneracji turbosprężarki poddaje się je piaskowaniu. Skoncentrowany strumień sprężonego powietrza i ścierniwa pozwala nie tylko usuwa trudne zanieczyszczenia, ale jednocześnie delikatnie matowi powierzchnie elementów, takich jak obudowy.