Czy do utrzymania czystości grilla konieczna jest chemia profesjonalna? Czy wypalić ruszt, by spopielić resztki? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników grillowanego jedzenia. W Polsce najpopularniejsze są grille tradycyjne, używane przy biesiadowaniu na świeżym powietrzu. Jednak poniższe porady odnoszą się także do grilli elektrycznych i gazowych.
Czyszczenie grilla — ogień czy chemia profesjonalna?
Wiele osób nie myje grilla niemal nigdy. Osoby te uważają zazwyczaj, że ogień spopieli resztki i tłuszcz pozostawiony na ruszcie, albo przynajmniej go zdezynfekuje. W tym celu pierwsze kilka minut grillowania poświęcają na opalanie rusztu na dużym ogniu. Czy to działa? I tak, i nie. Częściowe zwęglenie tłuszczu i pozostałości jedzenia może znacznie ułatwić nam oczyszczanie rusztu, ale nie zastąpi gruntownego umycia, zwłaszcza przy użyciu profesjonalnej chemii. Nawet modele grilli gazowych, które mają opcję pirolizy wcześniej czy później wymagają manualnej konserwacji. Najlepiej pomogą w tym profesjonalne środki czystości przeznaczone do grilli i piekarników. Można je kupić także online, na przykład u firmy Petrus Serwis.
Brudny grill? Pomogą profesjonalne środki czystości
Najlepiej umyć grill, a zwłaszcza jego ruszt, po każdym użyciu. Dlaczego? Regularnie czyszcząc grill zapobiegasz tworzeniu się uciążliwych do zmycia osadów. Lekko zabrudzony ruszt myje się łatwiej. Przykładasz do tego mniej siły i zużywasz mniej środków czystości. Regularnie myty grill wystarczy umyć płynem do naczyń i gąbką. Najlepiej robić to, gdy ruszt jest jeszcze ciepły (ale nie gorący!). Może jednak nie chcesz zaraz po biesiadowaniu (lub jeszcze w trakcie) czyhać na idealny moment na mycie. W takiej sytuacji, gdy ruszt już wystygnie, a brud zaschnie przyda się szczotka do czyszczenia grilla i profesjonalne środki czystości do grilli i piekarników. Profesjonalna chemia przyda się także do konserwacji regularnie czyszczonego grilla. Raz na jakiś czas, na przykład po lub przed sezonem, warto zrobić gruntowne mycie grilla. Czysty grill dłużej ci posłuży, a potrawy na nim przygotowane będą bezpieczniejsze dla twojego zdrowia. Resztki zwęglonego jedzenia czy stary tłuszcz przyklejający się do potraw nie służą ani ich smakowi, ani nie poprawiają trawienia.