weze strazackie

Zalety poliestrowych węży strażackich

W trakcie przeprowadzanych akcji ratowniczo-gaśniczych strażacy korzystają z rozmaitych przedmiotów. Jednym z najważniejszych akcesoriów umożliwiających szybkie i sprawne gaszenie pożaru jest odpowiednio dobrany wąż tłoczny. Tego typu przyrząd może być wykonany z różnorodnych materiałów. Praktyka życia codziennego pokazuje jednak, że podczas interwencji strażackich najlepiej sprawdzają się modele poliestrowe. Dowiedz się więcej na ten temat.

Węże strażackie – mechanizm działania

Wysokiej jakości węże strażackie działają w bardzo prosty sposób. Woda wtłaczana jest do ich wnętrza przez specjalną pompę. Ciecz następnie zostaje odprowadzona pod odpowiednio wysokim ciśnieniem za pomocą dyszy. Siła strumienia płynącego z węża strażackiego efektywnie rozbija strukturę ognia, doprowadzając finalnie do ugaszenia pożaru. Węże strażackie oferowane przez takie firmy, jak „Bogdan Gil”, zazwyczaj podłącza się do hydrantu albo pompy wodnej. Po uzyskaniu dostępu do źródła wody końcówka dyszy ulega automatycznemu otwarciu. Przepływająca wężem woda zostaje wypuszczona na zewnątrz pod ciśnieniem.

Akcesoria takie jak węże strażackie, z reguły dzieli się na różne rodzaje. W praktyce najczęściej wyodrębnia się modele:

  • klasy A – wyróżniające się uniwersalnością zastosowania; można je z powodzeniem używać do gaszenia pożarów artykułów wykonanych z drewna, papieru albo tkaniny;
  • klasy B – doskonale sprawdzające się przy tłumieniu ognia wywołanego przez łatwopalne ciecze.

Do produkcji węży strażackich najczęściej wykorzystuje się włókna syntetyczne. Zalicza się do nich m.in. poliester.

Węże poliestrowe – dlaczego warto w nie zainwestować?

Strażackie węże z oplotem z jedwabiu poliestrowego mają wiele zalet. Przede wszystkim są to artykuły odznaczające się trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu modele zazwyczaj są mało podatne na zrywanie i rozciąganie, a także niekorzystne oddziaływanie kwasów i wysokich temperatur. Poliestrowe węże strażackie wyróżniają się również niewielką masą oraz elastycznością. To sprawia, że są one bardzo wygodne w użytkowaniu. Do wykończenia wnętrza omawianych produktów używa się wykładziny z PCV. Węże strażackie z poliestru charakteryzują się też estetyką wykonania. Na rynku dostępne są modele w różnych wersjach kolorystycznych.