zalcenia po wyrwaniu zeba

Jak wygląda zabieg wyrywania zęba?

Zęby stałe wyrywa się w przypadku rozległych uszkodzeń spowodowanych próchnicą lub urazami mechanicznymi. Czasami ekstrakcja jest podyktowana potrzebą leczenia ortodontycznego. Na wyrywanie zęba warto się dobrze przygotować. Dobrze wiedzieć, czego się spodziewać podczas zabiegu. Dowiedz się, jak przebiega zabieg i jak pielęgnować ranę, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wizyty u stomatologa, podczas której ząb będzie poddany ekstrakcji.

Chirurgiczne usuwanie zęba – przygotowanie do zabiegu

Jak przebiega przygotowanie do zabiegu? Najpierw wykonywane jest znieczulenie miejscowe, które sprawia, że w trakcie wyrywania zęba i jakiś czas potem pacjent nie czuje bólu. Przed rozpoczęciem ekstrakcji zęba dentysta zabezpiecza odzież pacjenta i ustawia fotel dentystyczny w taki sposób, aby umożliwić sobie wygodny dostęp do łuku zębowego.

Przebieg chirurgicznej ekstrakcji zęba stałego

Aby zapewnić sobie profesjonalną obsługę, do wyrywania zęba wybierz dobry gabinet dentystyczny. Profesjonalną kadrę oraz zaawansowany sprzęt znajdziesz m.in. w centrum stomatologicznym Platinum Dental w Bełchatowie. W trakcie ekstrakcji zęba lekarz za pomocą narzędzi dentystycznych chwyta zęba i usuwa go z zębodołu. Następnie upewnia się, że cały korzeń został wyciągnięty. Zabieg usuwania zębów stałych trzonowych, zwłaszcza tzw. ósemek najczęściej wymaga rozcięcia dziąsła i szycia. Często jest także konieczny w przypadku ułamanego, a także zakrzywionego i zatrzymanego zęba.

Jak dbać o ranę po wyrwanym zębie?

Rany po wyrywaniu zęba czasami są szyte przez dentystę. W każdym przypadku trzeba pamiętać o prawidłowej pielęgnacji – dzięki temu uśmierzysz ból i przyspieszysz proces gojenia. Dentyści zalecają przykładanie zimnych okładów do twarzy i stosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Przez 24 godziny po zabiegu nie należy spożywać gorących posiłków i napojów. Trzeba też przestrzegać higieny jamy ustnej i w miarę możliwości oszczędzać stronę, po której wykonywana była ekstrakcja.

Wyrywanie zęba stałego to jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych. Chirurg dokonujący ekstrakcji udzieli Ci instrukcji dotyczących pielęgnacji rany i sposobów uśmierzania bólu. Warto kierować się tymi wskazówkami i zadbać o higienę zębów, aby przyspieszyć proces gojenia się rany.