kolor samochodu

Jak lakiernik dobiera kolor do karoserii pojazdu? 

Wielu właścicieli pojazdów spotkało się ze zjawiskiem powstawania ubytków na karoserii samochodu. Mamy z nim do czynienia przede wszystkim na skutek wypadków komunikacyjnych, kolizji parkingowych czy codziennej eksploatacji pojazdu. Kierowcom zwykle zależy wówczas, aby przywrócić autu stan dawnej świetności. Właśnie dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego koloru lakieru, który zostanie zastosowany do malowania karoserii. Jak to zrobić?

Jak specjaliści dobierają kolor lakieru do karoserii w samochodzie? 

Ubytki lakiernicze wiążą się z utratą wartości rynkowej samochodu. Jednak można tego uniknąć. W tym celu zamiast udawać się do przypadkowego serwisu i ryzykować niedbałym wykonaniem naprawy lepiej wybrać sprawdzony warsztat i powierzyć swój pojazd doświadczonym specjalistom. Dobór odpowiedniego odcienia lakieru to jeden z ważniejszych etapów całej procedury. O to, jak zrobić to poprawnie, zapytaliśmy specjalistę z lakierni w Warszawie Real Auto Service Studio, który wytłumaczył:

– Dobór odpowiedniego odcienia lakieru samochodowego powinien rozpocząć się od odczytania fabrycznego koloru lakieru z tabliczki znamionowej. Dzięki temu specjalista może stworzyć mieszankę, która będzie identyczna. Podczas komponowania farby istotny jest skład produktu – otrzymany lakier powinien bazować na takich samych pigmentach.

Aby otrzymać pożądany efekt, prace, które opisał nasz rozmówca, powinny być przeprowadzane w świetle dziennym. Kolejną kwestią, którą lakiernik powinien wziąć pod uwagę, przygotowując mieszankę, jest jej ciemnienie (w przypadku lakieru niemetalicznego) oraz jaśnienie (w przypadku lakieru metalicznego) po wyschnięciu.

Jak wyglądają prace związane z aplikacją nowego lakieru na karoserię? 

Stworzenie mieszanki, która będzie miała identyczny odcień, co karoseria to już połowa sukcesu. Jednak równie istotny jest sposób, w jaki zostanie przeprowadzone lakierowanie karoserii. Przed rozpoczęciem malowania należy pozbyć się starej warstwy. Zabieg powinien się rozpocząć od odtłuszczenia i oczyszczenia blachy, która będzie poddana zabiegowi. Specjaliści najczęściej używają do tego benzyny ekstrakcyjnej. Następnie należy wykonać kilka czynności w następującej kolejności:

  • nałożenie podkładu,
  • wygładzenie i zeszlifowanie obrabianej powierzchni,
  • aplikacja bezbarwnego lakieru nabłyszczającego,
  • wypolerowanie karoserii, do czego przyda się pasta ścierna,
  • aplikacja lakieru pistoletem dyspersyjnym, do którego są podłączone wcześniej dobrane dysze.

Taka kolejność prac oraz dobrze skomponowana mieszanka pozwalają odzyskać autu dawny blask i powodują, że nie traci na wartości rynkowej.