komin owalny

Gdzie znajdują zastosowanie kominy owalne?

Wkłady kominowe mają za zadanie chronić mury komina przed kontaktem z odprowadzanymi spalinami, które mogłyby go uszkodzić oraz doprowadzając do jego rozszczelnienia. Wykonywane są one najczęściej ze stalowych rur i umieszczane są w kominach na całej ich długości. Dzielą się one na kilka głównych rodzajów przede wszystkim pod względem kształtu ich przekroju, wśród których wyróżnić można między innymi wkłady kominowe owalne, na których skupiamy się poniżej.

Charakterystyka owalnych wkładów kominowych

Owalne wkłady kominowe, jak sama ich nazwa wskazuje, cechują się owalnym przekrojem przewodu. Przeznaczone są przede wszystkim do wypełniania kominów o prostokątnym wnętrzu, gdyż pozwalają maksymalnie wypełnić ich przestrzeń, bez negatywnego wpływu na przepustowość kanału dymowego. Stalowe owalne wkłady kominowe, które kupić można między innymi w ofercie sklepu z kominami Tanie Kominy, dostępne są zarówno w pakietach zawierających nie tylko rurę owalną, ale także trójnik, wyczystkę oraz odkraplacz i drzwiczki, jak i jako pojedyncze elementy.

Jakie są rodzaje stalowych owalnych wkładów kominowych?

Stalowe owalne kominy można podzielić na dwa główne rodzaje ze względu na gatunek stali, z jakich są one wykonywane. W związku z tym wyróżnia się:

  • wkłady kominowe owalne ze stali nierdzewnej, która wykazuje dużą odporność na działanie wysokich temperatur,
  • wkłady kominowe owalne ze stali kwasoodpornej określanej potocznie kwasówką, która jest odporna na działanie zawartych w spalinach kwasów, powstających w procesie spalania paliwa.

Dodatkowo obecnie na rynku dostępne są również stalowe owalne kominy odporne zarówno na działanie kwasów, jak i wysokich temperatur, określane jako wkłady kominowe kwaso-żaroodporne.

Zastosowanie stalowych owalnych kominów

Stalowe owalne wkłady kominowe mogą być stosowane w przypadku kotłów opalanych niemal każdym paliwem takim jak np.: gaz, drewno, miał, pellet czy węgiel, o ile jednak temperatura emitowanych przez nie spalin podczas ciągłej pracy nie jest wyższa niż 600 stopni Celsjusza. Najczęściej tego typu wkłady kominowe są natomiast używane do renowacji starych, nieszczelnych kominów, gdyż pozwalają go uszczelnić bez konieczności jego rozbiórki, jednocześnie nie wpływając negatywnie na wymiary średnicy kanału spalinowego.