narzedzia tokarskie

Ciekawe narzędzia tokarskie – łamacze i zwijacze wiórów 

Produkty powstające w wyniku toczenia metali są niezbędne w wielu branżach. Żeby zapewnić dokładność wyrobu co do milimetra, technologia cały czas idzie do przodu, znajdując rozwiązania na popularne problemy. Jednym z nich są łamacze i zwijacze wiórów. Korzystanie z nich pozwala na lepsze panowanie nad wytwarzanym przedmiotem oraz zapewnienie bezpieczeństwa.

Jakie prace obejmuje toczenie?

Toczenie metalu to jego obróbka z zewnątrz lub wewnątrz za pomocą obracających się noży. W wyniku tego procesu powstają przypominające bryły obrotowe przedmioty. Te prace obejmują:

  • toczenie poprzeczne,
  • toczenie kopiowe,
  • toczenie wzdłużne.

Każda z tych technik wyróżnia się ułożeniem noża względem obrabianego materiału. Można stosować je samodzielnie lub skorzystać z usług tokarskich. Śląsk ma do zaoferowania wielu specjalistów, którzy posługują się nowoczesnymi technologiami. Na nożach przez nich wykorzystywanych znajdują się łamacze i zwijacze wiórów. Są one pomocne podczas wykonywania usług, a także zapewniają dokładnie opracowanie przedmiotów.

Czym są zwijacze i łamacze wiórów?

Zwijacze i łamacze wiórów są montowane na nożach tokarskich. Ich główne zadanie to usuwanie odpadów metalu, które powstają w wyniku przeprowadzanych prac. Ich funkcje to:

  • zwijanie metalowych serpentyn,
  • rozbijanie metalowych wiórów.

Zwijacze mają zwijać metal w taki sposób, żeby nie miał możliwości okręcenia się wokół powstającego produktu. Łamacze mogą pełnić dwie funkcje. Część z nich działa podobnie jak zwijacze, z kolei inne modele stają na drodze odpadów, powodując ich rozrywanie się. W ten sposób wióry nie wpływają na jakość wykonywanych usług i powstających metalowych komponentów.

Elementy nakładane na noże mogą mieć różne funkcje. Specjaliści z firmy Siłovex wyróżniają zwijacze i łamacze wiórów jako jedne z najważniejszych z nich. Dzięki nim serpentyny nie mają możliwości zaplątania się w tworzony produkt, tym samym nie przeszkadzają w pracy tokarza i nie wpływając na ostateczny efekt jego działania. Ważny jest także wpływ na ich bezpieczeństwo. Wióry obracać się razem z produktem. Wprawione w taką prędkość mogą bardzo łatwo stać się niebezpieczne. Skuteczne zbieranie ich lub rozdrabnianie jest więc ochroną pracownika, który nie musi uważać na nie i się nimi rozpraszać.