W momencie budowy domu lub podczas kompleksowej termomodernizacji budynku należy skupić się na wyborze nowego kotła centralnego ogrzewania. Obecnie na rynku istnieje niezliczona liczba urządzeń o różnych parametrach. Z tego powodu podjęcie ostatecznej decyzji jest bardzo trudnym zadaniem. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dobrać kocioł C.O. do domu jednorodzinnego. Zapraszamy do lektury.
Rodzaj materiału opałowego
Podstawowym kryterium podziału urządzeń oferowanych przez producentów jest rodzaj materiału opałowego stosowanego jako paliwo do wytwarzania energii cieplnej. Od typu opału uzależniona jest zarówno cena kotła, jak i koszty jego późniejszej eksploatacji. Najprostszym typem pieców są modele z załadunkiem ręcznym. Zazwyczaj można spalać w nich różne materiały – węgiel, groszek czy drewno. Wyróżnia je prosta budowa i atrakcyjna cena. Kotły zasypowe są najtańszym typem urządzeń do spalania paliw stałych.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O.: Nowocześniejszym, stosowanym obecnie na szeroką skalę rodzajem pieców są kotły z podajnikiem, przystosowane do spalania konkretnego materiału opałowego. Zwykle jest nim pellet lub ekogroszek. Pierwszy z nich to opał produkowany z biomasy – sprasowanych trocin i zrębów drzewnych. Jest to materiał ekologiczny i pełni odnawialny. Nie jest jednak tak wydajny, jak ekogroszek. Starannie wyselekcjonowany węgiel bez frakcji miału, flotokoncentratu i mułu charakteryzuje się wyższą kalorycznością i wartością opałową. Zwykle jest również tańszy od pelletu. Niestety emituje przy tym większą ilość szkodliwych substancji, przez co nie można zaliczyć go do paliw ekologicznych. Jeżeli ochrona środowiska jest dla Ciebie ważna, wybierz piec zasilany pelletem. Jeśli jednak ponad kwestię ekologii stawiasz efektywność spalania, zdecyduj się na kocioł na ekogroszek.
Parametry techniczne
Innym czynnikiem wartym rozważenia przy wyborze kotła do domu jednorodzinnego są parametry techniczne urządzenia, w tym moc, wydajność i sprawność. Mają one wpływ na cenę pieca oraz późniejsze koszty ogrzewania. Parametry te dopasowywane są zgodnie z wielkością budynku, wysokością poszczególnych pomieszczeń oraz zastosowaną izolacją termiczną.
Moc kotła C.O. dobiera się z uwzględnieniem wyniku mnożenia metrażu domu (m2), wysokości pomieszczeń (m) oraz tzw. wskaźnika powierzchniowego (wyrażanego w W/m3). Ta ostatnia wartość uzależniona jest właśnie od jakości termoizolacji, w tym materiału użytego do ocieplenia przegród budowlanych czy klasy energooszczędności stolarki okienno-drzwiowej. Moc pieca kupowanego do nowego domu o powierzchni około 150 m2 zaizolowanego z zastosowaniem wysokogatunkowych materiałów powinna wynosić 15-20 kW. Jeśli kocioł będzie wykorzystywany także do podgrzewania wody użytkowej, musi być ona wyższa. W takim przypadku lepiej zdecydować się na urządzenie gwarantujące moc na poziomie na przykład 30 kW.