Cechy taśm szklanych

tasmy izolacyjne

Nowoczesny przemysł wymaga skutecznych rozwiązań w dziedzinie izolacji termicznej. Musi ona spełniać wygórowane parametry wytrzymałościowe, szczególnie pod względem odporności na wysokie temperatury. Dowiedz się, jakie jest zastosowanie uszczelnień termicznych, a zwłaszcza praktycznych taśm szklanych. Przy okazji poznasz ich najważniejsze cechy.

Szeroki asortyment taśm do izolacji termicznej

Produkcja uszczelnień termicznych wymaga zaawansowanych technologii i know-how, stąd ich wytwarzaniem zajmują się specjalistyczne firmy. Zaopatrują one głównie producentów z branży maszynowej i energetycznej w materiały do zabezpieczania termicznego. Jedną z nich jest producent uszczelnień i izolacji przemysłowych Europolit z Wałbrzycha, który oferuje także izolacje i kleje wysokotemperaturowe, materiały cierne, kompensatory, sznury  termoizolacyjne itp. Do grupy produktów zabezpieczenia termicznego zalicza się taśmy izolacyjne z włókien bazaltowych, aramidowych, glinokrzemianowych, krzemowych oraz szklanych.

Czym są izolacyjne taśmy szklane?

Szklane taśmy izolacyjne znajdują zastosowanie jako izolacje cieplne do różnego typu maszyn, urządzeń i instalacji. Chronią przed wymianą ciepła, wszędzie gdzie występują wysokie temperatury, których przepływ wymaga ograniczenia. Najczęściej wykorzystywane są do uszczelnień ekranów cieplnych, przy wykonywaniu izolacji w procesie wygrzewania konstrukcji spawanych i do osłony węży lub kabli pracujących w pobliżu źródeł ciepła. Znajdują się także na przenośnikach transportujących przedmioty rozgrzane do wysokich temperatur.

Czym charakteryzują się taśmy szklane?

Większość taśm produkowana jest o grubości od 2 do 20 mm i szerokości do 1000 mm.   Dostępne są w wariantach samoprzylepnych i barwione na kolor czarny.

  • Taśma szklana typu TS tkana jest z przędzy szklanej teksturowanej (włókna typu E) odpornej na bardzo wysoką temperaturę i w zależności od grubości o splocie jedno lub wielowarstwowy.
  • Taśma szklana HT tkana z jest przędzy szklanej o wytrzymałości temperaturowej do 700°C. Charakteryzuje się doskonałą stabilnością termiczną i brakiem wtrąceń metalicznych, co pozwala na stosowanie jej do izolacji przewodów pod napięciem.
  • Taśma szklana typu TSZ przystosowana jest do pracy ciągłej w temperaturze 700 °C i jest dodatkowo zbrojona drucikiem inconelowym.