warsztat

Uniwersalne narzędzia, które powinien mieć każdy majsterkowicz

Majsterkowanie dla jednych jest pasją, dla innych koniecznością, która powstaje w momencie uszkodzenia jakiegoś przedmiotu, jednak bez względu na motywację istnieje kilka rzeczy, bez których nie byłoby możliwe. Zobacz, jakie narzędzia warto mieć przy sobie, aby nie zaskoczyła Cię żadna sytuacja.

Podstawowe narzędzia przydatne w warsztacie

Życie pisze różne scenariusze, a przedmioty, z których korzystamy na co dzień potrafią płatać figle w najmniej oczekiwanych sytuacjach – przydatne bywają wtedy narzędzia, dzięki którym można uporać się z powstałymi problemami. Wśród swoich zasobów warto mieć wtedy komplet śrubokrętów, młotek, a także narzędzie do mierzenia takie jak metrówka, dzięki którym określimy odległości, czy wyznaczymy miejsce do skrócenia danego elementu.

W wielu przydomowych pracach znajdą zastosowanie również klucze do skręcania np. w wersji nasadowej, piły do cięcia, a także sprzęty typu kombinerki. Świetnym pomysłem jest wyposażenie się w gotowe zestawy, które są zamknięte w specjalne skrzynki. To rozwiązanie nie tylko wygodne podczas transportu, ale również pomagające utrzymać porządek po wykonanej pracy.

Elektronarzędzia, które dobrze mieć pod ręką

W warsztacie majsterkowicza nie powinno zabraknąć również elektronarzędzi. To właśnie dzięki nim możliwe jest skrócenie czasu, a także ułatwienie sobie pracy. Wśród niezbędnych przyrządów wypada mieć wkrętarkę, która znajdzie zastosowanie podczas składania mebli, czy tworzenia konstrukcji. Na posterunku powinny znaleźć się także szlifierki kątowe, zwane potocznie flexami, które idealnie sprawdzają się w trakcie obróbki różnych materiałów. Szlifierki kątowe będą bowiem przydatne podczas oczyszczanie karoserii lub ogrodzenia z rdzy, ale znajdą zastosowanie także przy docinaniu profili – wszystko jest zależne od tego, jakie zostaną do nich dobrane tarcze, a te można znaleźć wśród diamentowych, łańcuchowych, listkowych, czy nawet korundowych. Każdy, kto zamierza pracować z drewnem, kamieniem, metalem lub betonem powinien zadbać o to, by szlifierki kątowe znalazły się wśród jego asortymentu.

Majsterkowanie to niezwykle szerokie pojęcie, które obejmuje wiele rozmaitych działań. Jeśli jednak mielibyśmy wskazać jeden sprzęt, bez którego nie można się obejść nie tylko w warsztacie, ale i domu, byłaby to zapewne wiertarka. W zależności bowiem od zastosowanej końcówki może służyć do naprawdę sporej ilości prac – poza tworzeniem otworów wykorzystuje się ją np. do mieszania kleju, betonu i zapraw, a wzbogacając o dłuto – do kucia, dlatego śmiało można okrzyknąć ją mianem uniwersalnego sprzętu.