manipulator przemyslowy

Rodzaje manipulatorów przemysłowych

Większość procesów technologicznych przeprowadzanych w przemyśle wymaga korzystania z maszyn i urządzeń pozwalających na zastosowanie właściwego rodzaju obróbki używanych materiałów oraz półproduktów. Przy wielu operacjach konieczne będzie jednak posłużenie się dopasowanymi do charakteru i parametrów konkretnych surowców oraz półproduktów urządzeniami transportu bliskiego. Wśród nich często przydatne okazują się manipulatory.

Do czego służą manipulatory przemysłowe?

Znaczna część materiałów i półproduktów wykorzystywanych w rozmaitych operacjach technologicznych ma spore rozmiary lub znaczną masę, podobnie jak wiele niezbędnych substancji pomocniczych. Tam, gdzie konieczne okaże się operowanie nimi na stanowisku roboczym lub ich przemieszczanie czy precyzyjne pozycjonowanie na ogół korzysta się z manipulatorów przemysłowych. W zależności od swej konstrukcji mogą one oferować odmienne użyteczności, jednak ich cechą wspólną jest możliwość stabilnego utrzymywania ciężkich, dużych lub stanowiących zagrożenie dla ludzi elementów, a także gwarantowany poziom bezpieczeństwa, szybkość działania oraz możliwość przemieszczania się w sposób odpowiadający specyfice danego zadania.

Co warto wiedzieć o manipulatorach przemysłowych?

W manipulatorach przemysłowych wykorzystuje się rozwiązania pozwalające na mechaniczne unieruchamianie poszczególnych elementów np. z chwytakami, bolcami czy hakami. Stosuje się też układy pneumatyczne, mogące wytwarzać podciśnienie przysysające gładkie powierzchnie czy wałków rozprężnych wsuwanych w gilzy lub rozmaite tuleje. Używane są także systemy zapewniające możliwość korzystania z wszelkiego rodzaju chwytaków obsługiwanych za pomocą siłowników, a ponadto układy hydrauliki siłowej o podobnej funkcjonalności. Wśród konstrukcji pozwalających na efektywną pracę sprzętu tego rodzaju najczęściej spotyka się manipulatory kolumnowe, mocowane do podstawy umieszczanej na podłodze, a także systemy podwieszane, w których części robocze przemieszczają się po specjalnych szynach. Wiele manipulatorów to urządzenia mobilne, posiadające podwozie jezdne lub możliwość ustawiania w różnych miejscach. Manipulatory przemysłowe są dostępne w ofercie firmy ID LIFTING, która zajmuje się też produkcją wózków manipulacyjnych oraz chwytaków i zawiesi.