doba hotelowa

Co rozumieć pod pojęciem doby hotelowej?

W całym kraju istnieje wiele różnego rodzaju hoteli, w których możemy zarezerwować sobie odpoczynek, będąc np. na wycieczce w innym mieście. Chcąc skorzystać z możliwości noclegu w hotelu, możemy spotkać się z pojęciem opłaty za dobę hotelową. Czym właściwie jest ta doba hotelowa? Jak jest ona liczona? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Co to jest doba hotelowa i ile ona trwa?

Doba hotelowa to liczba godzin, jakie możemy spędzić w zarezerwowanym przez nas pokoju.  To czas, który liczony jest od momentu stawienia się w hotelu, czyli zameldowania się do czasu konieczności jego opuszczenia, czyli wymeldowania się. Po tym czasie do zamieszkiwanego przez nas pokoju przychodzi personel sprzątający, który przygotowuje go na przyjęcie kolejnych gości. W przepisach nie istnieje standardowy, ogólnie przyjęty przez wszystkie obiekty czas, jaki powinna trwać doba hotelowa. Zakres godzin określa się indywidualnie w każdym miejscu, a informacja o czasie jej trwania powinna być udzielana podczas rezerwacji noclegu. Przyjęło się, że doba hotelowa nie powinna trwać krócej niż 20 godzin.  Zazwyczaj doby hotelowe mieszczą się one w przedziale godzin takich jak na przykład 15:00-12:00, 12:00-10:00, 14:00-11:00 jak ma to miejsce w  Hotelu Sleep*** we Wrocławiu.

Czy możemy zameldować się w hotelu przed rozpoczęciem doby hotelowej?

Czasami, ze względu np. na odgórnie narzucone rozkłady jazdy pociągów, autokarów czy korzystnej sytuacji na drodze, może zdarzyć się tak, że przyjedziemy na miejsce znacznie wcześniej, niż zaczyna się nasza doba hotelowa. Czy istnieje wtedy możliwość szybszego zameldowania się w swoim pokoju? Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy głównie od tego, czy zarezerwowany przez nas pokój jest już gotowy. Jeśli tak, recepcja zazwyczaj godzi się na wcześniejsze zameldowanie. Jeśli nasz pokój nie został jeszcze przygotowany, warto sprawdzić co oprócz noclegu ma do zaoferowania dany hotel. Czekając, być może będziemy mogli skorzystać  z dodatkowych atrakcji takich jak: basen, SPA, siłownia czy restauracji, które umilą nam czas oczekiwania. Chcąc przedłużyć dobę hotelową, należy wcześniej zgłosić się do recepcji i zapytać, czy jest taka możliwość.