mysliwski noktowizor

Noktowizory myśliwskie – jak działają i kiedy mogą okazać się niezastąpione?

Noktowizory myśliwskie to niezwykle użyteczne akcesoria, które pozwalają na polowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Dzięki nim myśliwy może obserwować teren i namierzać zwierzynę w nocy lub przy bardzo słabym oświetleniu. Zaawansowana technologia sprawia, że urządzenia te mogą znacząco zwiększyć skuteczność, zapewniając precyzyjne i bezpieczne polowanie. Jak działają noktowizory myśliwskie? W jakich sytuacjach są przydatne?

Czym są noktowizory myśliwskie?

Noktowizory to urządzenia optoelektroniczne, które wzmacniają dostępne światło, umożliwiając lepsze widzenie w ciemności. Ich działanie opiera się na przekształcaniu i wzmacnianiu dostępnego światła. Co więc istotne, noktowizor potrzebuje światła – może nim być np. świecący nocą księżyc, ale także dodatkowy iluminator (emiter podczerwieni), który oświetla okolicę.

W tym drugim wypadku noktowizor może działać w warunkach zupełnej ciemności. Noktowizory z iluminatorami podczerwieni wykorzystują dodatkowe źródło światła, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale widoczne dla noktowizora.

Rodzaje noktowizorów myśliwskich

Na rynku dostępne są różne rodzaje noktowizorów myśliwskich, które różnią się technologią i przeznaczeniem:

  • To inaczej lekkie i poręczne urządzenia, które można trzymać w jednej ręce. Idealne do szybkiej obserwacji i identyfikacji zwierzyny. Polecanym przez nas modelem w sklepie dzikaknieja.pl jest Owltron OWNV-02, którego zasięg wynosi do 200 m.
  • Lunety noktowizyjne. To bardziej zaawansowane urządzenia, które mogą być montowane na broni, umożliwiają precyzyjne celowanie w nocy. Są nieodzowne podczas polowań i mogą być używane także jako monokular. Przykładem dobrej lunety będzie celownik PARD NV-008S, który wyposażony w diody 850 nm doświetla do 400 m, a sama optyka zapewnia 2x powiększenie optyczne i 6,5x cyfrowe.
  • Nasadki noktowizyjne – to świetne rozwiązanie dla myśliwych, którzy już mają dobrą lunetę i nie chcą inwestować w zupełnie nowe akcesorium optyczne. Nasadki, jak sama nazwa wskazuje, montuje się na lunecie, co pozwala na podniesienie jej użyteczności. Warto zwrócić uwagę na model nasadki PARD NV-007SP 850nm, której deklarowany zasięg doświetlania wynosi do 350 metrów przy zastosowaniu diod 850nm. Nasadki są wszechstronne i oferują elastyczność w użyciu, zależnie od potrzeb użytkownika – mogą być używane osobno lub jako zwykły monokular.
  • Ponadto myśliwi mogą sięgnąć po lekkie i poręczne lornetki. Naszą propozycją jest model ES-26, którą za dnia można używać jako standardowa lornetka, w nocy natomiast zapewnia zasięg do 300 m.

Kiedy stosuje się noktowizory?

Noktowizory myśliwskie mogą okazać się kluczowe podczas polowań nocnych. To najoczywistsze zastosowanie noktowizorów. Dzięki nim myśliwi mogą skutecznie polować w nocy, kiedy wiele gatunków zwierzyny jest najbardziej aktywnych. Podobnie w wypadku działań w terenie podczas polowań w czasie świtu lub zmierzchu, gdy światło jest słabe. Wówczas noktowizory pozwalają na kontynuowanie obserwacji i celowania.

Poza tym noktowizory mogą pomóc myśliwym uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Dzięki lepszej widoczności w nocy łatwiej można dostrzec przeszkody i inne zagrożenia w terenie. Co równie istotne, sprzęt ten może służyć do monitorowania terenów łowieckich i ochrony mienia. Mogą pomóc w wykryciu niepożądanych intruzów lub zwierząt.

Zobacz ofertę sklepu dzikaknieja.pl: https://dzikaknieja.pl/4-noktowizja.