Aktinidie, znane jako mini kiwi, to pnącza rodzące smaczne i zdrowe owoce. Mogą je spożywać nawet osoby z insulinoopornością. W smaku przypominają kiwi kupowane w sklepach, lecz są od nich znacznie mniejsze. Najlepszymi odmianami do amatorskiej uprawy są aktinidie ostrolistne i pstrolistne. Podpowiadamy, jak wybrać optymalne stanowisko i jak pielęgnować mini kiwi na działce.
Jakie wymagania glebowe i stanowiskowe mają aktinidie?
Aktinidie dobrze rosną nawet na glebach średnio żyznych. Podłoże powinno być lekko kwaśne – pH 5,5-6,5. Przy pH 7,0 i wyższym występuje chloroza, która objawia się żółknięciem liści. Jest to następstwo trudności z przyswajaniem m.in. żelaza, cynku i magnezu. To, czy mini kiwi (sadzonki) urosną i wydadzą owoce, zależy od wyboru odpowiedniego stanowiska. Aktinidie dobrze znoszą mroźną zimę, jednak rozpoczynają wzrost wczesną wiosną. Dlatego przymrozki mogą poważnie uszkodzić rośliny. Aby tego uniknąć, wybierz stanowisko osłonięte od wiatru – dobrze nasłonecznione dla aktinidii ostrolistnych i częściowo zacienione dla odmian pstrolistnych.
Do prawidłowego rozwoju aktinidie wymagają podpór. Mogą to być ogrodzenia, specjalne kratownice, a także pergole i trejaże. Konieczne jest też systematyczne cięcie. Zimą usuń pędy, na których w poprzednim sezonie były owoce. Z kolei cięcie w okresie letnim odsłania owoce, aby mogły dojrzewać w promieniach słońca.
Czym kierować się przy wyborze sadzonek mini kiwi?
Aktinidie występują w wielu odmianach, które różnią się m.in. wyglądem i smakiem owoców. Jak wybrać optymalne sadzonki? Praktycznych wskazówek udziela ekspert reprezentujący centrum ogrodnicze Ogród Śląski: – Aktinidie są roślinami dwupiennymi. Aby uzyskać owoce, potrzebny jest przynajmniej jeden egzemplarz męski na 4-6 żeńskich. W chłodniejszych regionach lepiej sprawdzą się odporniejsze na mróz aktinidie pstrolistne. To gatunek o dużych walorach estetycznych: pnącza zmieniają kilka razy kolor liści. Z kolei liczne odmiany aktinidii ostrolistnych mają bardziej różnorodne i większe owoce, w tym także z czerwonym miąższem.
Aktinidie to interesujące pnącza, które mogą znaleźć się również w Twoim ogrodzie. Najwięcej satysfakcji dostarczają amatorom własnych owoców. Mini kiwi nadają się do spożycia na surowo (łącznie ze skórką), a także na kompoty, dżemy i domowe nalewki.