Ustawienie w ogrodzie czy na tarasie doniczek i obsadzenie ich roślinami to doskonały pomysł na naturalną dekorację okolicy domu. Donice ogrodowe mogą mieć także zastosowanie bardziej praktyczne, gdy stają się miejscem domowych upraw owoców czy warzyw. Na co zwracać uwagę, by posłużyły przez wiele lat mimo nieustannego narażenia na trudne warunki atmosferyczne? Podpowiadamy, jakie doniczki sprawdzą się na zewnątrz.
Z czego wykonane są donice ogrodowe?
Donice ustawione w ogrodzie są narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych – skrajnych temperatur (mrozy i upały), silnego wiatru, promieniowania słonecznego, deszczu i wilgoci. Mimo to powinny prezentować się nienagannie, nie mogą pękać, kruszyć się ani blaknąć. By mogły spełnić te wymagania, muszą być wykonane z trwałego materiału. Najczęściej spotykane donice ogrodowe są zrobione z:
- ceramiki (gliniane) – by przetrwały mrozy, powinny być wypalane w bardzo wysokiej temperaturze;
- betonu – ciężkie i solidne, wpisujące się w styl industrialny;
- drewna – drewniane skrzynki są naturalne i estetyczne, trzeba jednak pamiętać o ich regularnej impregnacji;
- tworzywa sztucznego – nowoczesne doniczki plastikowe są lekkie, odporne na pękanie i uderzenia, łatwe w utrzymaniu w czystości, estetyczne, a przy tym przystępne cenowo.
Wybór materiału, z jakiego będzie wykonana donica, zależy w dużej mierze od indywidualnych upodobań oraz budżetu, jaki zamierzamy przeznaczyć na ten cel. Osoby o zdolnościach manualnych i zacięciu majsterkowicza mogą nawet pokusić się o zrobienie doniczki samodzielnie, np. odlewając ją z betonu mrozoodpornego lub przerabiając stare skrzynki na owoce.
Do kwiatów i warzyw, czyli rodzaje doniczek do ogrodu
Donice ogrodowe można wykorzystać do stworzenia miniogródka na tarasie – wystarczy zasadzić w nich wybrane warzywa, zioła lub owoce, np. truskawki, poziomki, a nawet karłowate jabłonie. Do uprawy pomidorów lub ziemniaków warto wybrać przeznaczone do tego specjalne doniczki – podpowiada pracownik hurtowni doniczek Sklep Kwiecisty.
Poza zastosowaniem praktycznym doniczki do ogrodu pełnią często rolę dekoracji. Duże wrażenie robią na przykład wysokie donice o okrągłym lub kwadratowym przekroju ustawione po obu stronach wejścia do domu. Można posadzić w nich niewielkie krzewy, ozdobne trawy lub kwiaty. W ogrodzie najlepiej sprawdzają się natomiast duże donice – mniejsze mogą wizualnie zgubić się wśród innych roślin czy elementów architektury ogrodowej.