wizyta u psychiatry

Jak wygląda wizyta u lekarza psychiatry?

Lekarz psychiatra pomaga pacjentom z różnymi dolegliwościami psychicznymi. Jak przebiega wizyta w jego gabinecie?

Psychiatra – czym zajmuje się ten lekarz?

Psychiatra to lekarz specjalizujący się w diagnozie, leczeniu i zapobieganiu chorobom psychicznym.

Choroby te powiązane są z zaburzeniami emocjonalnymi, poznawczymi, behawioralnymi, które wpływają na funkcjonowanie danej osoby w codziennym życiu.

Psychiatrzy przeprowadzają odpowiednie badania, przepisują leki i prowadzą terapie indywidualne lub grupowe, aby pomóc pacjentom radzić sobie z ich problemami.

Wiele osób wybiera się obecnie do specjalisty jak psychiatra Poznań prywatnie. Niestety, czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ bywa bardzo długi, a na pomoc nie zawsze można czekać.

Jak odbywa się wizyta w gabinecie psychiatry?

Konsultacja u psychiatry może się różnić w zależności od potrzeb pacjenta oraz od tego, z jakim problemem psychicznym zwraca się on do lekarza. Zobacz, w jaki sposób odbywa się konsultacja z lekarzem psychiatrą:

Wstępna konsultacja

W jej trakcie pacjent opowiada swoją historię zdrowia i opisuje problemy emocjonalne, behawioralne lub psychiczne, z którymi się boryka. Psychiatra w trakcie konsultacji będzie zadawał pytania, aby lepiej zrozumieć objawy pacjenta i określić, jak one wpływają na jego codzienne funkcjonowanie. Można też zapisać swoje objawy na kartce, by łatwiej przekazać je lekarzowi.

Badania

Psychiatra może zalecić odpowiednie badania, aby wykluczyć jakiekolwiek inne możliwe przyczyny objawów pacjenta. Często stosuje się wtedy badania z krwi, które pozwalają na ocenę poziomów hormonów, minerałów i innych substancji, które mogą wskazywać na dolegliwości dające objawy ze strony psychiki.

Diagnoza

Na podstawie informacji uzyskanych podczas rozmowy i badań, lekarz może postawić diagnozę.

Leczenie

Psychiatra może przepisać leki, zalecić psychoterapię lub udzielić innych porad dotyczących postępowania w danej sytuacji. Może też skierować pacjenta do innych specjalistów, jeśli uzna to za konieczne.

Kontrole

Pacjent powinien regularnie udawać się na kontrole do psychiatry, aby monitorować skuteczność leczenia i zmieniać je, jeśli to konieczne.

Gdy zatem pojawiają się jakiekolwiek sygnały problemów psychicznych, warto pomyśleć o udaniu się do psychiatry w ramach ubezpieczenia zdrowotnego albo prywatnie. Warto pamiętać, że choroby psychiczne są często bardzo poważne, a niekiedy nawet śmiertelne, dlatego szybka konsultacja oraz rozpoczęcie leczenia pozwolą pacjentowi na uzyskanie pomocy w krótkim czasie.