wybor auta

Jak sprawnie przygotować auto na majówkę?

Majówka, czyli długi weekend, zbliża się do nas naprawdę dużymi krokami. Jeżeli w podróż nad morze lub w góry wybieramy się samochodem, zdecydowanie warto wcześniej odwiedzić mechanika samochodowego, który przeprowadzi diagnostykę oraz sprawdzi, czy nie zachodzi konieczność naprawy. Kwiecień to ostatni moment na to, aby przygotować samochód do dalszej jazdy. Warto również wiele rzeczy wykonać samodzielnie, aby jazda była o wiele bardziej komfortowa.

Samochód to zdecydowanie najbardziej popularny środek komunikacji podczas wyjazdów. Brak konieczności kupowania biletów, możliwość dojechania praktycznie w każde miejsce, podróżowania we własnym tempie, a także możliwość zabrania większej ilości bagażu – to wszystko dla fachów czterech kółek na duże znaczenie.

Jeżeli chcemy, aby nasz samochód był w odpowiedni sposób przygotowany do jazdy, warto na przykład udać się do zaufanego warsztatu samochodowego, aby dokonać przeglądu i koniecznych napraw. Wiele czynności możemy również wykonać samemu. Jak przygotować auto na majówkę?

Wizyta w warsztacie samochodowym

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest to, aby wybrać się do zaufanego auto serwisu oraz dokonać niezbędnych napraw, które być może z różnych przyczyn odkładaliśmy na później. Jazda niesprawnym autem stwarza zagrożenie w ruchu drogowym i może być niebezpieczna dla naszego życia.

W warsztacie mechanik dokładnie sprawdzi poszczególne układy, a także wykona niezbędne czynności ułatwiające jazdę (wulkanizacja, klimatyzacja).

Co możemy wykonać samodzielnie?

Wiele rzeczy możemy również wykonać samodzielnie. Przede wszystkim musimy uzupełnić wszystkie płyny w aucie. Warto także:

– dokładnie wysprzątać samochodów oraz zająć się pielęgnacją zewnętrzną,
– sprawdzić stan koła zapasowego,
– wyposażyć się w specjalne nakładki na szyby, które zminimalizują nasłonecznienie w samochodzie,
– sprawdzić, czy posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia, latarkę, linę holowniczą,
– uzupełnić apteczkę.

Nie warto działać na ostatnią chwilę

Auto zdecydowanie najlepiej przygotować wcześniej i nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Warto o tym pamiętać, gdyż zwłaszcza dobre i sprawdzone warsztaty samochodowe mogą mieć w tym okresie (Wielkanoc – majówka) dość duże obłożenie, może być również problem z dostępem do części samochodowych.

Jeżeli przygotujemy auto wcześniej, na pewno komfort naszych przygotowań będzie o wiele większy.