Inteligentna brama garażowa – duże korzyści niewielkim kosztem

Dzięki rozwojowi technologii coraz więcej naszych domowych urządzeń umożliwia zdalne zarządzanie ich funkcjonowaniem. Nikogo nie dziwi już automatyczny odkurzacz, sterowanie roletami czy oświetleniem. Powoli standardem staje się także inteligentny napęd do bramy garażowej, dzięki któremu nie tylko nie musimy opuszczać samochodu, żeby zamknąć lub otworzyć bramę, ale także możemy jednocześnie odblokować i zablokować drzwi wejściowe czy bramę wjazdową.

Napęd do bramy – czy naprawdę warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Przeciwnicy automatyzacji wszystkich dziedzin życia, słysząc o elektrycznie otwieranych i zamykanych bramach, podnoszą szereg argumentów przeciwko takiemu rozwiązaniu. Poza przerwą w dostawie prądu straszą również wysokimi kosztami zakupu i instalacji, a także koniecznością konserwacji i napraw.

Oczywiście każdy z tych argumentów można łatwo odeprzeć. Napęd do bramy nie jest elementem, który ma nam utrudnić życie, lecz uczynić je komfortowym. Przy braku zasilania bramę zawsze można otworzyć i zamknąć ręcznie. W wysokiej jakości sprzęcie usterki praktycznie się nie zdarzają, a konserwacja i serwis napędu w warunkach domowych nie muszą być przeprowadzany często i wcale nie są kosztowne.

Współczesne napędy do bram, zintegrowane z systemami typu Smart Home, pozwalają nie tylko na zamykanie i otwieranie bram, ale także na zdalną kontrolę ich stanu i programowanie odpowiednio do potrzeb, co podnosi poziom bezpieczeństwa w domu.

Czym jest i jak działa napęd do bramy?

Napęd do bramy to moduł, który służy do zamykania i otwierania współpracującej z nim bramy. Elementem wywołującym pożądany ruch jest oczywiście elektryczny silnik, natomiast za komunikację napędu z użytkownikiem odpowiada elektronika. Najprostsze moduły wyposażone są w odbiornik radiowy. Nadajnik znajduje się w pilocie, którym inicjuje się otwieranie i zamykanie bramy.

Większość napędów pozwala nie tylko na całkowite otwarcie i zamknięcie bramy, ale także na przerwanie ruchu w dowolnym momencie (zatrzymanie) i zmianę jego kierunku. Warto zaznaczyć, że niektórzy producenci oferują także sterowanie bramą za pomocą czytnika linii papilarnych. Jest to wygodnym rozwiązaniem dodatkowym, przydatnym np. podczas wykonywania prac w ogrodzie, kiedy nie mamy przy sobie sterownika, a potrzebujemy skorzystać z garażu.

Napęd do bramy – sterowanie za pomocą smartfona

Coraz więcej producentów napędów do bram oferuje możliwość sterowania mechanizmem nie tylko za pomocą pilota i czytnika linii papilarnych, ale także korzystając ze smartfona. Żeby zarządzać bramą, wystarczy pobrać na telefon odpowiednią aplikację i włączyć komunikację bluetooth.

To rozwiązanie pozwala często na sterowanie nie tylko napędem do bramy garażowej, ale także na obsługę oświetlenia, drzwi wejściowych czy bramy wjazdowej – pod warunkiem ich współpracy z danym systemem. Zresztą ten ostatni warunek jest często opcjonalny, ponieważ współczesna elektronika zmierza w kierunku integracji systemów inteligentnych. Dlatego nawet napędy do bram wyposaża się w moduł umożliwiający ich współpracę z innymi systemami typu Smart Home.

Co dają użytkownikowi współczesne napędy do bram?

Jeszcze 10 lat temu elektrycznie otwierana i zamykana za pomocą pilota brama była wysoko cenioną opcją. Zresztą sama idea wygodnego sterowania zdalnego niezależnie od pogody pozostała aktualna. Rozszerzono po prostu możliwości napędów.

Współpracujące z kompatybilnymi systemami napędy można zaprogramować tak, żeby maksymalnie ułatwić sobie życie codzienne. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład integracja napędu bramy z oświetleniem. Przyjeżdżamy do domu, podnosimy bramę i automatycznie włącza się światło w garażu, na zewnątrz albo nawet w wybranych pomieszczeniach wewnątrz budynku. Podobnie można wykorzystać funkcjonalność pozwalającą na sterowanie drzwiami wejściowymi. Wówczas podjeżdżając pod dom, jednocześnie z otwarciem bramy z wnętrza samochodu możemy także otworzyć drzwi zniecierpliwionym dzieciom, które koniecznie chcą przywitać się z psem, nie czekając na zaparkowanie auta.

Jeszcze więcej funkcjonalności zyskamy, kiedy nasz system Smart Home będzie można obsłużyć za pośrednictwem internetu. Wtedy możemy zdalnie, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, otworzyć kurierowi najpierw bramę wjazdową, a następnie garażową i pozwolić na pozostawienie przesyłki, chroniąc ją np. przed deszczem.

Warto podkreślić, że to tylko niektóre możliwości, jakie daje nam współczesny, wysokiej jakości napęd do bramy. Jest ich o wiele więcej, dzięki czemu możemy dopasować funkcjonalności napędu do naszych indywidualnych potrzeb.