preparaty gruntujace

Do czego służą preparaty gruntujące?

Preparaty gruntujące to kategoria produktów, służących do przygotowania powierzchni ścian i sufitów do dalszych prac wykończeniowych. Wyjaśniamy, czym są preparaty gruntujące, jakie są ich rodzaje, w jaki sposób działają i gdzie znajdują zastosowanie.

Czym są preparaty gruntujące?

Gruntowanie to zabieg polegający na nanoszeniu preparatów gruntujących na powierzchnię ścian i sufitów. Zadaniem preparatów gruntujących jest poprawa właściwości podłoża, przekładająca się na zwiększenie trwałości powłok malarskich czy tynków.

Preparaty gruntujące podzielić można na grunty wzmacniające, głęboko penetrujące, szczepne i silikonowe. Różnią się one między sobą sposobem działania, a co za tym idzie, również przeznaczeniem. Jak wyjaśnia producent materiałów budowlanych Sempre: kupując preparat gruntujący, należy uwzględnić rodzaj podłoża. Inny środek sprawdzi się w przypadku betonu, inny zaś tynku lub płyt gipsowo-kartonowych. Trzeba pamiętać również o tym, czym pokryta będzie wykańczana powierzchnia. Rodzaj gruntu musi być zgodny z rodzajem farby.

Działanie i zastosowanie preparatów gruntujących

Grunty wzmacniające mają za zadanie wzmacniać wykańczaną powierzchnię, tworząc na niej mocną powłokę. Mogą być stosowane pod tynki gipsowe, farby, kleje i płytki ceramiczne. Grunty głęboko penetrujące ograniczają chłonność ścian. Dobrze przygotowują je zarówno do tynkowania oraz malowania, jak i klejenia płytek. Świetnie sprawdzają się jako preparaty gruntujące pod farby elewacyjne. Grunty szczepne poprawiają przyczepność i ujednolicają chłonność podłoża. Stosowane są w przypadku powierzchni betonowych, cementowych, gipsowych i wapiennych. Grunty silikonowe najlepiej sprawdzają się jako podkład pod farby silikonowe.

Preparaty gruntujące służą do przygotowania ścian wewnętrznych i zewnętrznych budynków do tynkowania i malowania. Poprawiają właściwości podłoża – zwiększają przyczepność, zmniejszają chłonność i wzmacniają powierzchnię. Podczas zakupu warto kierować się zgodnością preparatów gruntujących z rodzajem podłoża oraz wybranymi do malowania farbami. Znaczenie ma również stan wykańczanych powierzchni. Im bardziej są one zniszczone czy osłabione, tym silniejsze preparaty gruntujące należy wybrać.