zamowienia

Dlaczego warto umożliwić klientom wybór różnych metod płatności?

Z roku na rok rośnie zarówno znaczenie e-commerce, jak i liczba konsumentów zmieniających swoje preferencje zakupowe na te dokonywane za pośrednictwem sieci. Coraz więcej sklepów przenosi się do internetu lub wspomaga sprzedaż w stacjonarnym punkcie poprzez zdalną ofertę swoich usług czy produktów. Wzrost popularności internetowego handlu wynika z rozwoju technologicznego, który sprawia, że ten sposób nabywania produktów jest o wiele wygodniejszy od tradycyjnych zakupów.

Na komfort dokonywania transakcji handlowych online wpływa nie tylko łatwiejszy dostęp do pełnej oferty sklepu, ale i dostawa do domu lub wskazanego punktu oraz możliwość wybrania wygodnej metody płatności. Ostatni z czynników jest ważny dla wielu konsumentów, którzy mają swoje ulubione metody opłacania zamówień. Szeroki wybór różnych sposobów płatności zapewni Twojej stronie większy ruch i zainteresowanie potencjalnych klientów. Udostępniając zróżnicowane usługi płatnicze obsługiwane przez największe, renomowane firmy, zyskasz również bardziej wiarygodny wizerunek. Poznaj główne sposoby płatności online oraz dowiedz się, które z nich wybierane są najczęściej.

Płatności online w sklepie internetowym

Wśród metod płatności online w sklepie internetowym należy wyróżnić kilka głównych sposobów. Najbardziej konwencjonalną metodą płatności w sklepie internetowym jest przelew tradycyjny, który polega na własnoręcznym uzupełnieniu danych formularza w placówce banku lub jego serwisie online.

Podczas samodzielnego wpisywania danych płatniczych łatwo jednak o pomyłkę. Dlatego też powstała bardziej nowoczesna metoda płatności online, tzw. e-przelew obsługiwany przez PayU, Przelewy24 czy Dotpay. Te systemy płatności przekierowują konsumenta ze sklepu na stronę z listą banków, wśród których może on wybrać instytucję obsługującą jego konto osobiste. Po wybraniu banku płatnik musi zalogować się w systemie i potwierdzić przelew. Atutem tego typu płatności jest to, że proces wprowadzania wszystkich danych dotyczących transakcji jest automatyczny i nie ma mowy o pomyłce podczas przepisywania kwoty lub danych odbiorcy.

Transakcję internetową można również sfinalizować za pomocą BLIKa, czyli sześciocyfrowego kodu generowanego przez aplikację bankową. Pin należy wpisać na stronie płatności, do której przenosi witryna sklepu online. Następnie trzeba jeszcze potwierdzić użycie kodu i całą transakcję w aplikacji banku. Alternatywą dla wspomnianych metody płatności jest jeszcze użycie karty. Wybór płatności za pomocą karty wymaga podania jej numeru, daty ważności i kodu CVV lub CVC. Internetowe płatności kartą można usprawnić, dodając ją do wirtualnego portfela takiego jak PayPal, Google Pay czy Apple Pay. Dzięki zapisaniu danych karty w tych usługach finansowych można łatwiej oraz szybciej płacić w sieci.

Jakie płatności w sklepie internetowym są najczęściej wybierane?

Konsumenci zazwyczaj stawiają na wygodę i dlatego największą popularnością cieszą się szybkie metody finansowania transakcji internetowych. Mowa tu o płatnościach kodem BLIK lub też poprzez internetowe przelewy, które automatycznie podstawiają dane odbiorcy transferu. Korzystanie z karty płatniczej to także powszechna praktyka wśród internautów. Widać jednak, że każdorazowe wpisywanie danych z karty nie dla wszystkich jest wygodne. Można wywnioskować to na podstawie rosnącego zainteresowania płatnościami z użyciem elektronicznego portfela.