Osoby regularnie sprzedające lub kupujące zagraniczne pieniądze doskonale wiedzą, że kursy walut są bardzo dynamiczne. W przypadku kantorów działających stacjonarnie zmiany można dostrzec nawet kilka razy dziennie, natomiast w punktach online dynamika zmian jest jeszcze większa – nawet co kilka minut. Od czego zależy częstotliwość zmiany kursów i co ma wpływ na spadki czy wzrosty cen?
Jak często zmieniają się kursy walut?
Dynamika zmian zależy od perspektywy, z jakiej obserwujemy sytuację na rynku walutowym. W przypadku zarówno kantorów internetowych, jak i punktów stacjonarnych sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Jeszcze odmienny jest przypadek Narodowego Banku Polskiego, który aktualizuje kursy walut jedynie raz dziennie. Bardziej on interesuje jednak inwestorów, którzy korzystają z jego notowań w celach rozliczeniowych czy sprawozdawczych.
Kantory stacjonarne często zmieniają kursy. Każdy z nich ustala swoje ceny indywidualnie, dlatego warto porównywać ofertę przynajmniej dwóch punktów, aby na transakcji zarobić możliwie jak najlepiej. W takich miejscach notowania są aktualizowane na bieżąco. Zazwyczaj zależą od obranego kursu polityki danego kantoru i oczywiście bieżącej sytuacji na rynku światowym. Zdarza się, że właściciele zmieniają kursy nawet kilka razy na dobę, czasami robią to natychmiast, np. wtedy, gdy doszło do nagłego wydarzenia.
Zdecydowanie najczęściej kursy walut zmieniają się w kantorach internetowych. Z tego też względu klienci mogą nabyć obce waluty bez wychodzenia z domu – w najlepszym dla siebie momencie. Wielu klientów na bieżąco śledzi zmiany i dokonuje transakcji przy najdogodniejszym kursie.
Co wpływa na zmianę notowań walut?
Choć wahania kursów bywają zazwyczaj stosunkowo niewielkie, to jednak w przypadku wymiany większej kwoty ta różnica może być zdecydowanie bardziej odczuwalna. Jeżeli przygotowujemy się do kupna lub sprzedaży, warto najpierw prześledzić kursy, aby zorientować się, kiedy stawka będzie atrakcyjna i pozwalająca na lepsze zarobienie na transakcji.
Zmiany kursów zależą od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim chodzi o konkretne kwestie ekonomiczne w kraju związanym z daną walutą. Nie bez znaczenia jest także sytuacja polityczna i gospodarcza. Na ceny wpływa zarówno inflacja, jak i deflacja. Nie bez echa przechodzą zmiany PKB, zmiany wysokości stóp procentowych czy eksperckie prognozy ekonomiczne. Duże znaczenie ma również relacja między popytem a podażą na daną walutę.