Auto gaz to jedno z najbardziej popularnych paliw samochodowych, lecz zakres jego zastosowań jest znacznie bardziej szeroki. Z tego powodu warto się nieco pochylić nad auto gazem, który nazywany jest znacznie częściej przy pomocy skrótu LPG spotykanego między innymi na stacjach paliw.
Czym dokładnie jest auto gaz?
Słowo gaz kojarzy nam się z czymś w stanie gazowym, czyli substancją, której de facto nie sposób normalnie dotknąć. Auto gaz nazywany też LPG jest jednak w formie płynnej, a sam skrót po przetłumaczeniu na język polski oznacza, że jest to skroplony gaz petrochemiczny. Składa się on najczęściej z propanu bądź mieszaniny propanu oraz butanu.
Gaz LPG używany jest w wielu dziedzinach. Najczęściej spotykany jest w autach osobowych lub na przykład w kuchenkach. Do jego magazynowania służą butle gazowe, które w samochodach mają często formę podobną do koła zapasowego, by wpasować się do przeznaczonej do niego wnęki. Te do kuchenek to z kolei małe beczki z zaworem na górze, które podłącza się na przykład do kuchenki turystycznej lub gazowej w domu.
W jakich dziedzinach używany jest auto gaz?
Zastosowań auto gazu, a tak w zasadzie LPG, czyli gazu płynnego jest naprawdę sporo. Oczywiście najbardziej podstawowe to zasilanie silników w formie auto gazu, bądź domowych kuchenek gazowych, czy grilli, a także kuchenek turystycznych i taboretów gastronomicznych. Zastosowań jest jednak znacznie więcej.
Z LPG korzysta się bowiem także podczas prac dekarskich, obróbki oraz cięcia metali, czy też przy pracach instalacyjnych. Na auto gazu działają również niektóre urządzenia grzewcze. Kolejna dziedzina korzystająca z LPG to przemysł, gdyż z auto gazu korzysta się w cegielniach oraz fabrykach ceramiki. Jednym z innych najczęściej spotykanych zastosowań są również procesy kogeneracji i mikrokogeneracji.
Auto gaz jest więc naprawdę wszechstronnym paliwem, które zasługuje na uwagę nie tylko jako paliwo samochodowe, ale też w wielu innych dziedzinach.