plac budowy

Szalunki ścienne – jak dopasować odpowiednie?

Wybór odpowiedniego rodzaju szalunku i jego dokładne dopasowanie do rzeczywistych wymagań projektu może być utrudnione w warunkach rozpoczętej budowy. Nowoczesne place budów zlokalizowane w centrach wielkich miast, nie oferują zbyt wiele miejsca na składowanie materiałów budowlanych i konstrukcji pomocniczych. Jak wybrać i dopasować odpowiednie szalunki ścienne, aby zawsze ?

Systemowe szalunki ścienne – nowoczesne rozwiązanie starego problemu

Spośród wielu tymczasowych konstrukcji budowlanych, szalunki ścienne pełnią szczególnie istotną funkcję na każdym placu budowy. To od systemu, który pozwala na ich szybki i dokładny montaż w dużym stopniu zależy nie tylko postęp budowy, ale również nakład pracy, która jest potrzebna do wykończenia ściany i nadania jej powierzchni wymaganej faktury. Dlatego tak ważne jest, aby dysponować systemem szalunkowym jak najwyższej klasy.

Czasy, kiedy tradycyjne szalunki wykonane ze stempli i desek królowały na budowach, dawno już minęły. Stosowane obecnie systemy szalunkowe pozwalają na znacznie szybsze ustawianie konstrukcji i uzyskanie ścian o wymiarach zgodnych z założeniami. Problemem może być jednak wybór zarówno rodzaju szalunku systemowego, jak i dysponowanie całym asortymentem elementów, które pozwalają na uzyskanie dobrze dopasowanej konstrukcji. 

Zobacz także: Dlaczego warto kupić rusztowania używane? – O zdrowiu, urodzie, odżywianiu i nie tylko… (uczajki.pl)

Szalunki ścienne – montaż ręczny lub przy pomocy dźwigu

Większość ścian posiadających proste kształty, nie wymaga stosowania systemów szalunkowych. Potrzeba ich wykorzystania pojawia się wtedy, kiedy ściany mają zawierać elementy skomplikowane geometrycznie. Dokonując wyboru odpowiedniego szalunku ściennego, należy mieć na uwadze zarówno ilość elementów łączących, jak i rozpiętość samych paneli. Firmy budowlane zwykle decydują się na zakup najczęściej wykorzystywanych paneli i oprzyrządowania potrzebnego do ich łączenia. 

Takiego zakupu mogą dokonać, korzystając z oferty znajdującej się na stronie https://szalbud.pl/. Ta właśnie firma zajmuje się zarówno sprzedażą sprzętu budowlanego, jak i wypożyczaniem elementów, z których korzysta się rzadziej i nie ma sensu zakup na stałe. Oprócz wszystkich elementów, które są potrzebne do ustawienia systemu szalunku ściennego, można tam również zakupić lub wypożyczyć cały system szalunków stropowych. Podstawę oferty stanowią popularne na polskim rynku i chętnie stosowane przez wielu inwestorów systemy szalunkowe firmy Hunnebeck. Rozwiązania proponowane przez tę firmę mogą być ustawiane przy pomocy dźwigów lub ręcznie a ich wytrzymałość na parcie betonu sięga 60 kN/m2.