okno dachowe

Jakie są główne zalety posiadania okna dachowego?

Montaż okna dachowego, choć jest to dodatkowy wydatek podczas budowy dachu lub w późniejszym terminie, niesie za sobą wiele korzyści. Stworzenie odpowiedniego przeszklenia jest bowiem konieczne, jeśli planujesz zaadaptować poddasze na pomieszczenie użytkowe, a coraz więcej osób decyduje się na takie wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Sprawdźmy w artykule, jakie są więc najważniejsze zalety posiadania okna dachowego!

Dostęp światła dziennego

Decydując się na użytkową aranżację poddasza, bardzo ważne jest zapewnienie w tym miejscu odpowiedniej ilości światła naturalnego. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu przy sztucznym oświetleniu nie wpływa zbyt dobrze na samopoczucie. Właściwy montaż okien dachowych jest zatem szczególnie istotny, gdy wykorzystujesz poddasze jako pokój dzienny, przestrzeń do zabawy dla dzieci lub jako biuro, w którym planujesz pracować przy komputerze.

Ponadto okna dachowe wprowadzają do pomieszczenia przyjemną estetykę i sprawiają, że staje się ono znacznie bardziej przytulne lub – w zależności od wybranego modelu – eleganckie. Aby jednak spełniły one swoją funkcję, muszą zostać w poprawny sposób rozmieszczone.

Wentylacja

Okna dachowe mają też za zadanie wentylować pomieszczenie. Wystarczy je delikatnie rozszczelnić lub uchylić, by utrzymać optymalną wymianę powietrza we wnętrzu. Zapewnienie takiej funkcjonalności jest konieczne, jeśli planujesz spędzać na poddaszu dużą ilość czasu lub chcesz je wykorzystywać np. jako suszarnia. Wilgotne powietrze nie może się kumulować we wnętrzu, ponieważ mogłoby przyczyniać się do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów na drewnianej konstrukcji dachu lub na ścianach.

Wyjście na dach

Ogromną zaletą okna dachowego jest także możliwość wyjścia przez nie na dach. Dzięki temu łatwo sprawdzisz stan jego pokrycia i orynnowania, a w razie potrzeby dokonasz niezbędnych napraw czy konserwacji. Montaż okien na poddaszu polecany jest również wszystkim osobom, którym zależy na dużej dozie prywatności.

Przez takie przeszklenia bowiem żaden ciekawski sąsiad ani przechodzień na ulicy nie będzie w stanie zobaczyć, co dzieje się w środku. Jeśli zastanawiasz się, jakie okno na poddaszu sprawdzi się najlepiej, korzystaj wyłącznie z oferty renomowanych i doświadczonych firm, takich jak Solidny Dekarz. Fachowcy doradzą Ci optymalne rozwiązania oraz dopasują je do Twoich indywidualnych potrzeb.