drzwi

Jak wymienić wkładkę zamka w drzwiach antywłamaniowych?

Sytuacje, w których trzeba wymienić wkładkę zdarzają się częściej niż mogłoby się to wydawać. Najczęściej dotyczy to awarii mechanizmu, która uniemożliwia prawidłowe otwieranie i zamykanie drzwi. Niezależnie od przyczyny, warto pamiętać, że wkładkę w drzwiach antywłamaniowych można wymienić samodzielnie, gdyż jest to bardzo prosta czynność. Jak to zrobić?

Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Wymiana wkładki w drzwiach wbrew pozorom jest bardzo prosta i nie powinna zająć dużo czasu. Przede wszystkim trzeba się upewnić, czy zamek posiada wymienną wkładkę bębenkową, jeśli nie, to konieczna będzie wymiana całego zamka. Jednak większość zamków w drzwiach antywłamaniowych daje możliwość wymiany samej wkładki. Potrzebny do tego jest śrubokręt i oczywiście nowa wkładka, która powinna mieć dokładnie takie same wymiary jak ta stara. Najlepiej kupić ja dopiero po demontażu starej wkładki, aby uniknąć pomyłki i konieczności podwójnych zakupów. Chcąc wymienić wkładkę należy odkręcić śrubę mocującą, która znajduje się wewnątrz drzwi, a następnie włożyć klucz w zamek i manewrując nim, ustawić go w odpowiedniej pozycji, a następnie wypchnąć wkładkę. Potem pozostaje włożyć nową wkładkę i dokręcić śrubę.

Kiedy wymienić wkładkę w drzwiach?

Wbrew pozorom sytuacji, w których należy wymienić wkładkę w drzwiach jest sporo i każdy z nas spotyka się z taką koniecznością przynajmniej raz w życiu. Kiedy wymiana wkładki jest niezbędna?
• Utrata kluczy. Niezależnie od tego, czy klucze zostały zgubione, czy skradzione, trzeba jak najszybciej wymienić wkładkę, gdyż nie mamy pewności kto zyskał dostęp do naszego domu. Sprawę warto zgłosić również odpowiednim służbom.
• Awaria zamka. Zanieczyszczenie zamka, zużycie materiałów, czy zwykła awaria również wymagają wymiany wkładki, aby możliwe było swobodne wchodzenie do domu, a cały mechanizm działał bez zarzutu.
• Przeprowadzka. Oczywiście nie ma co zakładać, że każda napotkana osoba chce nas oszukać, czy okraść, jednak ostrożność na pewno nie zaszkodzi. Dlatego pierwszą czynnością po przeprowadzce, czy zakupie mieszkania powinno być wymienienie wkładek w drzwiach.
• Włamanie. Niestety mimo coraz lepszych zabezpieczeń wciąż zdarzają się włamania. Jeśli padliśmy ofiarą złodziei, to najlepiej od razu wymienić wkładki, aby nieproszeni goście nie wrócili po jakimś czasie.
• Chęć poprawy bezpieczeństwa. Wkładkę warto wymienić również wtedy, gdy czujemy się w domu niepewnie i chcemy zwiększyć poziom ochrony domu i przebywających w nim osób.

Kiedy wezwać ślusarza?

W przypadku jakichkolwiek problemów z wymianą wkładki lub po prostu stwierdzeniem, że samodzielna wymiana jest nie opłacalna (nie mamy czasu, narzędzi, czy ochoty) najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z firmą ślusarską https://www.pogotowie-zamkowe-lodz-24h.pl/. Fachowiec szybko przyjedzie na miejsce i rozwiąże nasz problem, wymieniając wkładkę. Dodatkowo zyskamy pewność, że wkładka jest prawidłowo zamontowana, a zamek będzie działała prawidłowo przez długi czas. Warto pamiętać, że awaryjne otwieranie zamków i usługi ślusarskie dostępne są całodobowo przez 7 dni w tygodniu, więc na pomoc można liczyć zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.