zwiedzanie bulgaria

Bułgaria samochodem – najważniejsze informacje

Bułgaria to malowniczy kraj pełen ciekawych zabytków, wspaniałego wybrzeża i urozmaiconych krajobrazów. To sprawia, że jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków na wakacyjne wypady. Według Narodowego Instytutu Statystyki nasirodacy zajmują 5 miejsce pod względem liczby turystów w Bułgarii. Do końca września 2023 łączna liczba wizyt Polaków w Bułgarii przekroczyła ponad 220 tys. Urozmaicenie terenu, szerokie piaszczyste plaże otoczone lasami akacjowymi oraz rozległe górzyste tereny sprawiają, że jest to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych. Stabilny, ciepły klimat oraz atrakcyjne ceny sprawiają, że turyści często decydują się na podróż do Bułgarii samochodem. Ta forma podróży zapewnia wygodę oraz niezależność, a o tym, czego dokładnie możecie się spodziewać podróżując autem po Bułgarii dowiecie się z informacji poniżej.

Opłaty drogowe

W Bułgarii obowiązuje system drogowych winiet – wszystkie drogi krajowe, jak i ponad 800 kilometrowe autostrady wymagają uiszczenia obowiązkowych opłat. Wyjątek stanowią jedynie drogi na terenie zabudowanym. Opłaty te mają być przeznaczane na remonty miejscowych dróg, co w wielu przypadkach jest bardzo potrzebne. Winiety możemy zakupić na dwa sposoby. W formie stacjonarnej: w punktach takich jak: stacje benzynowe czy punkty graniczne lub przez Internet za pomocą stron internetowych, takich jak TA. Z obowiązku płatności nie są zwolnione również przeprawy promowe lub przejazdy mostem przed Dunaj, który jest granicą pomiędzy Rumunią a Bułgarią. Swobodne podróżowanie bez winiet w Bułgarii jest więc niemożliwe. Za brak winiety kierowca samochodu osobowego zapłaci 300 lewów, czyli 150 euro. Oznacza to, że w praktyce każdy, kto wybiera się do Bułgarii, musi zapłacić i nie da się tego w żaden sposób obejść. Za sprawą umieszczonych na drodze kamer odczytujących numery rejestracyjne samochodów, kara może przyjść do właściciela samochodu nawet, jeśli kierowca nie został złapany przez policję.

Przybliżone ceny winiet w Bułgarii w 2024 r.

  • roczna winieta: 259,99 zł
  • trzymiesięczna winieta: 149,99 zł
  • miesięczna winieta: 94,99 zł
  • siedmiodniowa winieta: 49,99 zł

Wymagane wyposażenie i dokumenty

Jadąc samochodem do Bułgarii, należy pamiętać o zabraniu wszelkich niezbędnych dokumentów. Trzeba mieć ze sobą: dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy – wystarczy polski dokument, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie turystyczne.

Bułgaria, jako członek Unii Europejskiej, nie wymaga paszportu od turystów z krajów należących do UE, a w przypadku podróżnych z Polski wystarczy okazanie ważnego dowodu osobistego.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą:

trojkat ostrzegawczy

  • kamizelki odblaskowe dla kierowcy oraz wszystkich pasażerów,
  • trójkąt ostrzegawczy
  • gaśnica
  • apteczka
  • zalecane jest posiadanie zapasowego kompletu żarówek, choć nie jest to wymagane

Niektórzy radzą, aby wyposażyć pojazd także w osłony termiczne na szyby oraz zabrać zapasowe kluczyki do auta. Warto pomyśleć także o kserokopii dokumentów (paszport, dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu), na wypadek kradzieży lub zgubienia. W przypadku utraty dokumentów czy innych zdarzeń losowych wymagających pomocy lub interwencji należy kontaktować się z polską ambasadą, lub wydziałem konsularnym.

Wybrane przepisy ruchu drogowego w Bułgarii

  • W Bułgarii jazda z całodobowo włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.
  • Dzieci do 3. roku życia lub mierzące mniej niż 150 cm powinny podróżować w foteliku na tylnym siedzeniu, a do 12. roku życia na przednim.
  • Wszyscy podróżujący, zarówno kierowca, jak i pasażerowie, muszą mieć zapięte pasy.
  • Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy wymaga zestawu głośnomówiącego. Kary za te naruszenia wynoszą od 10 do 50 euro.
  • Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Jeśli przekroczysz limit alkoholu we krwi, musisz liczyć się z wysokim mandatem. W tym przypadku mowa o kwocie między 250, a 1000 euro. Przekraczając granicę Bułgarską (zarówno podczas wjazdu, jak i opuszczania kraju), każdy kierowca będzie kontrolowany w sprawie ewentualnych niezapłaconych mandatów wystawionych przez funkcjonariuszy bułgarskich. Przekroczenie granicy bez uiszczenia zaległych opłat za mandaty nie będzie możliwe.

Ograniczenia prędkości dla samochodów w Bułgarii:

Na bułgarskich drogach obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • w terenie zabudowanym wszystkie rodzaje pojazdów mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h,
  • poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą rozwijać prędkość do 90 km/h, pojazdy do 3,5 t do 70 km/h, zaś ciężarówki powyżej 3,5 t do 80 km/h,
  • na autostradach samochody osobowe obowiązuje ograniczenie prędkości do 140 km/h, zaś pojazdy powyżej 3,5 t do 100 km/h.

Atrakcje w Bułgarii

Nessebar

To jedno z najstarszych miast w Europie, które swoją popularność zawdzięcza historycznemu bogactwu jakie kryje się w zabytkach i ciekawemu położeniu. Stare miasto leży na skalistej wyspie połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Na jego atrakcyjność wpływają cudowne widoki, gdyż wyspę otacza turkusowe Morze Czarne. Nessebar nazywany jest miastem „40 cerkwi”. Miasto jest tzw. rezerwatem architektonicznym i archeologicznym od 1956 r. i znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO.

Słoneczny Brzeg

To najbardziej nasłoneczniony region w kraju, równocześnie zaliczamy do najpopularniejszych. W sezonie tętni życiem, oferując turystom różnorodne atrakcje. Znajduje się tu przede wszystkim długa, piaszczysta plaża o długości ok. 8 km. otoczona licznymi barami, restauracjami oraz bogatą ofertą sportów wodnych. Jest to bez wątpienia miejsce, w którym każdy spragniony relaksu turysta znajdzie coś dla siebie.

Sozopolwybrzeze bulgaria

Sozopol jest bez wątpienia jednym z ładniejszych i bardziej czarujących miast bułgarskiego wybrzeża. Położony na południu kraju posiada uroczą starówkę z gąszczem tradycyjnych, zabytkowych domów. Największym atutem Sozopolu jest nadmorska promenada, biegnąca wzdłuż półwyspu, na jakim znajduje się stare miasto. Wąski chodnik wiedzie wzdłuż różnokolorowych budynków stojących ponad skalnym klifem.

Bułgaria – ważne informacje

Bułgaria jest krajem położonym w południowo-wschodniej Europie we wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, sąsiadującym z Rumunią, Turcją, Grecją, Macedonią i Serbią. Językiem urzędowym jest bułgarski, zapisywany cyrylicą. Część społeczności posługuje się językiem rosyjskim lub francuskim. Nad morzem można porozumieć się również w języku niemieckim i angielskim. Płatności można dokonać w walucie lew, istniejącej tylko w tym kraju. W przypadku nagłych wypadków i zagrożenia można dzwonić pod podane numery: nr kierunkowy: +359, 112 (jest to jednocześnie: numer alarmowy, pogotowia ratunkowego, policji oraz straży pożarnej). Ambasada RP w Sofii numer kontaktowy: +359 2 902 34 00.

Podsumowanie

Podróż do Bułgarii samochodem będzie świetnym pomysłem na spędzenie udanych wakacji. Drogi w Bułgarii są w dobrym stanie, a znaki i oznaczenia czytelne. Jednak żeby móc poruszać się bezproblemowo po Bułgarii należy pamiętać o kilku podstawowych informacjach. W związku z tym, że Bułgaria należy do Unii Europejskiej, wjedziemy do niej na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu (oba dokumenty muszą być ważne co najmniej przez trzy miesiące, od momentu wyjazdu z Bułgarii). Do jazdy po drogach w Bułgarii potrzebujemy: prawo jazdy z Polski, dowód rejestracyjny (+ważny przegląd) oraz OC. Musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu okolicznych przepisów drogowych.