zlomowanie auta

Auto kasacja – jak wygląda w praktyce?

Auto kasacja to proces, który ma na celu odzyskanie jak największej ilości materiałów z samochodu, który z pewnych powodów nie nadaje się do dalszej jazdy lub jego właściciel zdecydował o tym, że pora na to, by samochód tam trafił. Jak jednak w praktyce wygląda auto kasacja i kto ją przeprowadza?

Kto może przeprowadzić auto kasację?

Na start trzeba zapamiętać, iż auto kasacja w Podkarpackim może być oferowana tylko przez firmy, które posiadają do tego specjalne uprawnienia. By prowadzić legalny auto złom trzeba bowiem spełnić wiele warunków i otrzymać potwierdzający to certyfikat od państwa. Chcąc oddać samochód do auto kasacji należy o tym pamiętać.

Szukając firm, które oferują złomowanie pojazdów w Przeworsku oprócz ich oferty trzeba więc zwrócić uwagę również na to, czy posiada ona uprawnienia do legalnej kasacji auta. Jest to dość ważne, gdyż tylko takie przedsiębiorstwo wystawi zaświadczenie o złomowaniu, a to jest konieczne do wyrejestrowania samochodu.

Jak wygląda auto kasacja?

Auto kasacja rozpoczyna się oczywiście od zawiezienia swojego samochodu osobowego do firmy, która posiada uprawnienia do jej przeprowadzenia. Auto może tam trafić zarówno na kołach, jak i na lawecie, jeśli poruszanie się nim jest niemożliwe. Wtedy jest on ważony i jeśli masa przekracza 90% tej, którą spotkamy w dowodzie, to możemy liczyć na pełną kwotę.

Gdy auto zostało zważone stacja demontażu podpisuje umowę z właścicielem, by móc udokumentować pochodzenie części samochodowych, które pozostaną po demontażu. Następnie pracownicy stacji wystawiają zaświadczenie o złomowaniu i unieważniają dowód i tablice rejestracyjne.

Gdy samochód jest już w pełni posiadany przez stację demontażu pora na jego złomowanie. Samochód jest całkowicie rozbierany i odzyskuje się z niego poszczególne części samochodowe. Elementy takie jak płyny eksploatacyjne trafiają z kolei do specjalnych zbiorników i są następnie utylizowane. Z aut oprócz części odzyskuje się również plastik, szkło oraz oczywiście metale i przeróżne ich stopy, które następnie są wykorzystywane w inny sposób.